آموزشگاه زبان دانیال 36239658-035

روش های جذاب و برای یادگیری زبان به صورت خودخوان

پر واضح است که امروزه گسترش استفاده از اینترنت و تاثیر شگرف آن بر نحوه زندگی افراد با سنین مختلف باعث شده است تا ضرورت یادگیری زبان انگلیسی به عنوان یکی از پرکاربرد ترین زبان ها در الویتت برنامه ریزی شخصی قرار بگیرد. نه تنها یادگیری زبان انگلیسی به شما کمک خواهد که با انگلیسی زبانان تعامل برقرار کرده و بدون هیچ دغدغه ای بتوانید از مباحث خود لذت برده و تبادل نظر کنید. بلکه یادگیری زبان انگلیسی می تواند به شما در پیدا کردن مباحثی که به دنبال آن ها هستید کمک کند، چرا که منابع فارسی اینترنت آنچنان گستردگی زیادی ندارد بنابراین با یادگیری زبان انگلیسی شما با دنیای جدیدی آشنا می شوید که این فرصت را به شما میدهد تا ارتباطات خود را مدیریت کنید.

خودت زبان انگلیسی را بیاموز

books

یادگیری زبان انگلیسی بسیار آسان و روان است. که شما می توانید با گذراندن کلاس های منسجم و با برنامه ریزی صحیح به نتیجه دلخواه خود برسید. اما بی شک هستند افرادی که بسته به شرایط زندگی شان و یا حتی به دلیل سبک یادگیری اشان فرصت و یا تمایلی به شرکت در کلاس ها را ندارند پس این دسته از افراد نیز خودشان شروع به یادگیری زبان انگلیسی می‌کنند که البته باید متذکر شد که این روش دشواری های خاص خود را دارشته و بی شک به زمان بیشتری نیاز دارد چرا که در این روش تنها خودتان هستید و یک صفحه کتاب یا یک ویدیو که باید خودتان تحلیل کنید تا بتوانید به خوبی زبان انگلیسی را یاد بگیرید.

برای بهره بردن از روش های جذاب زیر ملاکی نیست که جزء دسته ای هستید که با شرکت در کلاس ها یادگیری خود را ادامه می دهید یا به خودتان به هر دلیلی تصمیم به یادگیری خودخوان دارید، روش های جذاب و متنوع زیر می توانند باعث شوند فارغ از کتاب های آموزشی، یادگیری برای شما به یک بازی و سرگرمی هدفمند تبدیل شود.

یادگیری زبان به کمک آیینه!

mirror

شاید برایتان عجیب و یا حتی تاحدی باورنکردنی باشد که چگونه می توان از طریق آینه یادگیری زبان را سهولت بخشید.

جالب است بدانید که این روش به عنوان یکی از بهترین روش های معجزه آسای یادگیری در نظر گرفته می شود. در این روش فقط کافیست که جلوی یک آیینه بنشینید و با خود به زبان انگلیسی سخن بگویید. این روش از یادگیری زبان انگلیسی به شما کمک می‌کند تا مهارت صحبت (Speaking) و تلفظ خود را دقیق تر کرده و بی شک بعد از استفاده مکرر از این روش شما قادر خواهید بود که به راحتی با بقیه ارتباط برقرار کنید. نکته قابل تامل اینجاست که بسیاری از افراد از صحبت کردن به زبان دیگری هراس داشته و ترس مورد تمسخر قرار گرفتن را در خود احساس می کنند بنابراین این روش به شما کمک می کند تا دیگر ازخجالتی بودن خود نرنجید.

 

یادگیری زبان انگلیسی به کمک فلش کارت ها

کلاس های خصوصی دانیال

استفاده از فلش کارت های آموزش جهت یادگیری زبان انگلیسی یکی از روش های قدیمی ولی در عین حال جذاب و پرکاربرد محسوب می شوند که بازدهی مثبت استفاده ازآنها در کل دنیا ثابت شده است. فلش کارت های زیادی با موضوع و بخش بندی های بسیار متنوعی در بازار و اینترنت وجود دارد که شما میتوانید با استفاده از آن ها با دنیای کلمات بیشتر آشنایی پیدا کرده و از دایره لغات خوبی برخوردار ‌شوید. پیشنهاد ما استفاده مکرر از فلش کارت های زبان انگلیسی است به طوریی که سعی کنید ابتدا با موضوعاتی را انتخاب کنید که به آنها علاقه بیشتری دارید سپس سراغ باقی شاخه ها بروید.

شش اصل مهم در مورد فلش کارت

 

اصل شماره یک: از تصاویر استفاده کنید.

یک اصل ساده به نام «اثر برتری تصویری» هست که از روانشناسی شناختی دهه های شصت و هفتاد میلادی قرن بیستم ریشه گرفته و مبتی بر این نکته است که ما انسانها اصولا تصاویر را بسیار خوب بخاطر میسپاریم ولی در بیاد سپردن کلمات خیلی ضعیف تر هستیم. متاسفانه زبانها هم پر از کلمات هستند و خبری از تصاویر در زبان نیست بنابراین استفاده از فلش کارت با تصویر می تواند بهترین ترفند برای یادگیری زبان دوم محسوب شود.

پس همیشه حتماً از تصاویر استفاده کنید (حداقل در یک طرف هر فلش کارت) و اگر این تصاویر ربطی به آنچه میاموزید داشته باشد، یادآوری نیز مقداری بهتر میشود. بی شک امروزه با وجود ۴۵ میلیارد عکسی که در اینترنت یافت میشود کار سختی پیش رو نخواهید داشت.

اصل شماره دو: هرچه بیشتر بهتر

 برای هر مطلب هرچه فلش کارتهای بیشتری درست کنید آن مطلب را بهتر حفظ خواهید کرد. میتوان گفت برای کلمات حداقل دو نوع فلش کارت متفاوت وجود دارد که ارزش استفاده کردن را دارند:

دسته اول فلش کارت ادراکی

این دسته ار فلش کارت ها، فلش کارتهایی هستند  که درک زبان آموز را میسنجند. در این مورد یعنی کارتهای ادراک، لغت را به تنهایی و بدون متن دیگری در کنارش در یک سوی کارت مینویسند و در طرف دیگر کارت هم از تصاویر، جملات نمونه و سایر موارد کلیدی که فکر میکنید مهم هستند میتوانید استفاده کنید.   در برقراری ارتباط بین یک لغت جدید با تصاویر این نوع کارتها بسیار مفید کارآمد هستند و دفعه بعد که آن لغت را در متن جدیدی دیدید یا شنیدید، آن ارتباطات دوباره زنده میشوند.

دسته دوم فلش کارت تولیدی

 فلش کارتهایی که توانایی تولید زبان را میسنجند. مثلاً حیوان بامزه ای که دمش را تکان میدهد و دوست دارد دنبال گربه ها بدود چیست؟

این نوع کارتها مجبورتان خواهند کرد که آن کلمه را بیاد بیاورید. این نوع کارتها همچون تقویت کننده کارتهای غیرمستقیم عمل کرده و هر وقت بخواهید از آن لغت در نوشته یا مکالمه اتان استفاده کنید، یادآوری آن را آسانتر خواهد کرد.

 اصل شماره سه: ساده نگهداشتن کارتها

 شاید وقتی لیست لغات زبان تازه را میبینید که در گروههایی کنار هم قرار گرفته اند وسوسه شوید که همان گروه بندی را حفظ کنید و پیش خودتان بگویید چرا وقتی میشود نام روزهای هفته را در یک یا دو کارت نوشت چرا باید وقتم را صرف ساختن هفت کارت جداگانه کنم؟

این روش اصولا ایده خوبی نیست.  اما چرا؟؟؟

اینچنین کارت هایی اصولا مشکل ساز هستند زیرا توانایی ما برای یادآوری هر کدام از لغات متفاوت است. مثلاً شایددر مورد روزهای هفته  Monday را خوب بیاد داشته باشید و Tuesday‌را کمی بیاد آورید ولی در یادآوری Wednesday‌ مشکل داشته باشید. پس اگر هر سه لغت روی یک کارت نوشته شده باشند، هر بار که میخواهید یکی از اینها را به یاد آورید باید هر سه را در ذهنتان تکرار کنید. چرا باید زمان را صرف تکرار Monday کرد وقتی که آنرا بخوبی بیاد دارید. بنابراین فلش کارتهای گروهی را به کوچکترین اجزای تشکیل دهنده آن تقسیم کنید بگونه ای که هر کدام فقط یک پاسخ داشته باشند.

اصل شماره چهار: متضادها وسوسه برانگیزند ولی از آنها دوری کنید.

 نوشتن متضادها روی فلش کارت اصولا یکی از بدترین ایده های زبان آموزی است. زیرا گاها زبان اموزان از این می نالند که وقتی به از چند هفته می خواهیم هر کدام از آنها را بیاد آوریم هر دو لغت را بیاد میاوریم ولی درواقع معنی دو لغت متضاد را نمیتوایمم تشخیص دهم. مثلاً انگار از من بپرسند امروز هوا چطور است و من نمیدانم که بگویم امروز هوا سرد یا گرم است؟ کلمه سرد و گرم را به خوبی به یاد می آوریم و می دانیم متضاد هستند اما معنی لغت سرد یا لغت گرم را نمیتوانیم به خاطر بیاوریم.

در ساخت فلش کارتها برای لغات یا مفاهیم مرتبط بهم خیلی دقت کنید و تا حد امکان آنها را بصورت مستقل از یکدیگر بسازید. اینکار را برای لغاتی که از لحاظ موضوع بهم مربوط هستند نیز انجام دهید. مثلاً stoplight, crosswalk, street و sidewalk و همینطور متضادها مثل cold و hot.

اصل شماره پنج: کوتاه بنویسید.

در یک فلش کارت بد سوال بیش از حد طولانیست.

مغز انسان تمایل به تنبلی دارد و البته همیشه راه راحت را انتخاب میکند. در حین تمرین و یادگیری یک فلش کارت، نزدیکترین موارد به لغت مورد نظر را بخاطر میسپاریم و تمایل بر این است که بیخیال باقی کلمات شویم. ولی در این فلش کارت اطلاعات اضافی زیادی هست و اگر مغز آنها را از بر کند، هیچ کمکی به یادآوری نخواهند کرد و کاملاً بی فایده هستند. توضیحات و پرسشهای روی فلش کارت را تا حد امکان ساده و سرراست نگه دارید تا تاثیری مثبت و مفید روی بخاطر سپردن اطلاعات داشته باشد:

بنابراین یک فلش کارت خوب کوتاه و سرراست.

 

اصل شماره شش: اطلاعات غلط ندهید.

فلش کارت بد، فلش کارتی است که اطلاعات اشتباهی را به خودتان نشان میدهید.

 

 

فلش کارتی که در بالا میبینید مختصر، واضح و قابل فهم است ولی مشکلش این است که وقتی جمله غلطی را روی فلش کارت میخوانید بعدها فکر خواهید کرد که چنین جمله ای صحیح است حتی اگر قبلاً میدانستید که آن جمله اشتباه است. پس خواندن این فلش کارت احتمال گفتن جمله you eats hamburgers در آینده را بیشتر میکند.

 پدیده ای به نام تاثیر حقیقت وجود دارد که با استفاده از حافظه ناخودآگاه، باعث میشود فکر کنیم چیزهایی که برایمان آشنا هستند، معتبرتر و صحیحتر از چیزهای ناآشنا هستند و مهم نیست که منبع آن اطلاعات چقدر موثق باشد. هربار که مورد نادرستی مثل جمله بالا را میخوانیم، احتمال ارتکاب آن اشتباه در آینده را افزایش میدهیم. پس اگر میخواهید از روش تصحیح غلطها در فلش کارت استفاده کنید، اینگونه انجامش دهید:

بنابراین برای داشتن یک فلش کارت خوب کلمه غلط را ننویسید بلکه جایش را خالی بگذارید.

تمام سعیتان را بکنید تا از نوشتن اشتباهات دوری کنید چون اگر اینکار را نکنید، این فلش کارتها باعث مشکلات بسیاری خواهند شد. زیرا اگر از روش نوشتن اشتباهات استفاده کنید، در بیادآوری فلش کارتهای ساده و صحیح هم به مشکل برخواهید خورد. پس فلش کارتهایتان را چک کنید تا مبادا اشتباهاتی ناخواسته در آنها وجود داشته باشد. اگر کارتهایی با اطلاعات اشتباه یا کارتهایی سخت و مشکل داشته باشید، باید از مغزتان تشکر کنید که آنها را بخاطر نسپرده و فرصت تصحیح اشتباهات و ساده تر کردن کارتها را در اختیارتان گذاشته است.

یادگیری زبان انگلیسی به کمک موسیقی

music

یکی از روش های کاربردی یادگیری زبان انگلیسی گوش دادن به آهنگ های انگلیسی است، در بسیاری از اوقات شما برای تفریح و سرگرمی و لذت بردن شروع به گوش دادن به آهنگ های انگلیسی می‌کنید! اما اینبار قرار است که هم گوش دهید هم بخوانید.

 برای یادگیری زبان با موسیقی چه باید بکنیم؟

قبل از شروع برنامه‌ی یادگیری، باید فهرستی از آهنگ‌های موردنظرتان را پیدا کنید. انتخاب موسیقی مناسب بسیار مهم است زیرا بسیاری از آهنگ‌ها گزینه‌های مناسبی برای یادگیری زبان با موسیقی نیستند از جمله:

 • موسیقی با زبانی سخت و غیرمتداول که در مکالمات عادی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.
 • برخی از آهنگ‌ها هم بسیار تند و سریع خوانده می‌شوند و نمی‌توان از آنها چیزی یاد گرفت.
 • آهنگ‌هایی که از قبل متن ترانه آنها را دیده اید هم تاحدی مانع یادگیری خوب می‌شوند.

 

۸ ترفند برای یادگیری زبان با موسیقی

music

۱. از منبع خوب و غنی موسیقی استفاداه کنید

 •  و یوتیوب (YouTube) شامل تعداد فراوانی ویدئو و موسیقی هستند که بعضی از آنها زیرنویس انگلیسی هم دارند. استفاده از کتابخانه‌ی موسیقی آنها خالی از لطف نیست.
 • وب‌سایت اسپاتیفای (Spotify) نیز سرویسی است که با عضویت در آن به تعداد زیادی آهنگ و موسیقی دسترسی پیدا خواهید کرد و ضمنا از جریان‌های روز باخبر خواهید شد.

۲. آهنگ‌های مناسبی انتخاب کنید

 • برای یادگیری زبان با موسیقی باید به آهنگ‌هایی گوش کنید که موردپسندتان است. در غیر این صورت، خیلی زود خسته خواهید شد.
 • آهنگ‌هایی را انتخاب کنید که نه خیلی تند و سخت خوانده می‌شوند نه خیلی ساده هستند. بهتر است از آهنگ‌هایی کمک بگیرید که در آنها از زبان رایج روزمره استفاده می‌شود.
 • یادتان باشد که برخی از خواننده‌ها، به شکل خاصی می‌خوانند و ممکن است یک واژه یا عبارت را دقیقا مانند شکل اصلی آن تلفظ نکنند. مثلا موسیقی هِوی‌متال احتمالا گزینه‌ی خوبی برای یادگیری زبان با موسیقی نیست.
 • آهنگ‌هایی را انتخاب کنید که یک داستان را روایت می‌کنند. در این صورت بهتر می‌توانید ترانه را درک و تجسم کنید. اگر خیلی خیلی مبتدی هستید حتی انتخاب از میان آهنگ‌های کودکان و انیمیشن‌های دیزنی هم فکر بدی نخواهد بود.
 • با موسیقی پاپ شروع کنید. موسیقی پاپ معمولا مضامین عاشقانه دارد و عبارات و لغات در آن تکرار می‌شوند. با به‌دست آوردن تسلط اولیه، به دیگر سبک‌های موسیقی هم گوش کنید.

۳. برای هضم و درک بهتر موسیقی از متن ترانه‌ها کمک بگیرید

یادگیری زبان با موسیقی روش بسیار خوب و جالبی است. برای یادگیری بهتر، لازم است زمانی را به یادگیری متن ترانه‌ها و درک آنها اختصاص بدهید. معلمین به این کار یعنی تهیه‌ی مواد لازم برای یادگیری در شروع فرایند آموختن، «داربست زدن» می‌گویند. یعنی فراهم کردن مراحل اولیه‌ی یادگیری و مواد آموزشی لازم. در واقع تهیه‌ی نوعی پیش‌زمینه برای آغاز فرایند یادگیری. برای دست‌یابی به متن ترانه‌های مختلف می‌توانید از منابع زیر بهره ببرید:

 • Lyrics.com و Smartlyrics.com هردو از جمله وب‌سایت‌هایی هستند که منابع غنی و کتابخانه‌ای پر از متن ترانه آهنگ‌های مختلف دارند.
 • Music English هم مجموعه‌ای از ویدئوهای یوتیوب است که همگی دارای زیرنویس هستند.

۴. متن ترانه‌ها و لغات را مطالعه و تمرین کنید

برای هضم و درک بهتر متن ترانه‌ها بهتر است به‌طور منظم بر واژه‌ها و متن مروری داشته باشید. کل متن ترانه را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید و لغات موجود در هر بخش را از طریق فلش‌کارت یا سایر روش‌های به خاطر سپاری کلمات انگلیسی حفظ کنید.

۵. با ترانه هم‌خوانی کنید

مهم نیست که کیفیت صدای تان چگونه است و چگونه می خوانید. اما تلاش کنید تا با موسیقی هم‌خوانی داشته باشید. با این کار با ریتم و نوای آهنگ هماهنگ می‌شوید و حالت دهان‌تان در ادا کردن واژه‌ها و عبارات با شکل واقعی تلفظ تطابق بهتری پیدا می‌کند. 

۶. ترانه را از حفظ بخوانید

بعد از مدتی که روی ترانه کار کردید، توانایی از حفظ خواندن هم در شما به‌وجود خواهد آمد. اگر بتوانید بدون نگاه کردن به متن ترانه از حفظ و بدون اشتباه، آن را بخوانید یعنی گام بلندی رو به جلو برداشته‌اید. پس شما می‌توانید از لغات و عبارات در حرف زدن عادی خود هم بهره ببرید.

۷. مرور کنید

لازم نیست حتما روی یک ترانه و آهنگ تسلط کامل پیدا کنید و بعد به سراغ مورد بعدی بروید. بهتر است با به دست آوردن تسلط نسبی روی یک ترانه، به‌سراغ ترانه‌ی بعدی بروید و به‌طور متناوب در حین یادگیری ترانه‌ی جدید، به مرور و دوره کردن ترانه‌ی قبلی هم بپردازید. به این کار «یادگیری با فاصله» گفته می‌شود و ثابت شده که اثرات مثبت آن از یادگیری فشرده و یک‌باره بیشتر است.

۸. در انتخاب آهنگ‌های جدید دقت کنید

این مرحله شاید سخت‌ترین مرحله در یادگیری زبان با موسیقی باشد. هر آهنگ تازه‌ای که کار می‌کنید باید شامل تعدادی لغت جدید با نسبتی متعادل باشد. یعنی تعداد واژه‌های جدید خیلی خیلی زیاد یا خیلی خیلی کم نباشد. اگر بخشی از لغات موجود در ترانه‌ی جدید با دانسته‌های قبلی‌تان هم‌پوشانی داشته باشد، هم لغات قبلی، بهتر در مغزتان می‌نشیند و هم در تقویت انگیزه یادگیری زبان موثر است.

به کمک یادگیری زبان با موسیقی، اوقات خوبی برای خود فراهم خواهید کرد. موسیقی زبانی جهانی است و همه می‌توانند با آن ارتباط برقرار کنند و از آن لذت ببرند. با گوش کردن هر روزه به موسیقی‌های انگلیسی‌زبان شاهد پیشرفت فوق‌العاده‌ای در خود خواهید بود. وقتی آموزش را با فعالیت‌های مفرحی چون گوش دادن به موسیقی و آواز خواندن دنبال می‌کنید، حتی متوجه نخواهید شد که در مسیر یادگیری هستید، تازه از اوقات‌تان هم لذت می‌برید!

یادگیری زبان انگلیسی به کمک فیلم های سینمایی

film

همه ما از استادهای زبان و یا دوست هایمان جملات هیجان‌انگیزی درمورد تقویت زبان انگلیسی با فیلم شنیده‌ایم، شاید چند‌باری هم برای استفاده از این روش تلاش کرده باشیم. اما آیا فیلم دیدن به تنهایی باعث تقویت زبان انگلیسی ما می شود؟ در این مقاله روش صحیح یادگیری زبان انگلیسی از طریق فیلم را بررسی خواهیم کرد.

فیلم یکی از مهمترین منابع کمک آموزشی برای تقویت زبان است. فیلم سرشار از مکالمه های دنیای واقعی است، فیلم کلمه ها را در قالب جمله های کاربردی به شما می آموزد و شما را با فرهنگ آن کشور آشنا می کند. ویژگی های دیداری فیلم انگلیسی باعث می شود زبان را بهتر یاد بگیرید و به شما کمک می کند با حالت های بدن یا همان زبان بدن آشنا شوید. جذابیت و سرگرمی فیلم باعث می شود از آموختن لذت ببرید و به این ترتیب بدون خستگی زمان بیشتری را برای یادگیری صرف کنید. اما آیا فقط دیدن فیلم به زبان انگلیسی است که به تقویت زبان کمک می کند؟ اگر زبانتان ضعیف یا متوسط باشد، از یک فیلم زبان انگلیسی یک ساعته چقدر لذت خواهید برد؟ اصلا چیزی از فیلم به زبان انگلیسی متوجه می شوید یا پس از گذشت اندک زمانی پلک‌هایتان سنگین می‌شود؟ سرعت حرف زدن زیاد است و کلمه ها و اصطلاح های جدید زیادی در آن به کار می رود که شاید حتی به گوشتان هم نخورده باشد. اگر بهترین فیلم آموزش زبان انگلیسی را هم ببینید اما ندانید چگونه از آن استفاده کنید، به اندازه کافی از آن بهره نخواهیدبرد.

یادگیری انگلیسی واقعی به‌جای انگلیسی کتابی

یک مزیت یادگیری زبان انگلیسی از طریق فیلم این است که زبان استفاده‌شده در فیلم به واقعیت بسیار نزدیک است. درحالی‌که زبان استفاده‌شده در کتاب‌های آموزشی همیشه آن‌چنان که بایدوشاید به واقعیت نزدیک نیست. بنابراین اگر زیاد فیلم نگاه کرده باشید، وقتی با یک انگلیسی‌زبان صحبت می‌کنید می‌فهمید که صحبتتان شباهت بسیار زیادی با آنچه قبلاً شنیده‌اید و دیده‌اید دارد. بنابراین مهارت‌های ارتباطی‌تان با فیلم نگاه کردن می‌تواند تقویت شود.

یادگیری لغات انگلیسی در قالب و جایگاه خود

فرض کنید که می‌خواهید لغت‌های حوزه‌ی پزشکی را بهتر یاد بگیرید. پس از نگاه کردن به تعدادی سریال یا فیلم پزشکی، کم‌کم با این لغات آشنا و آشناتر می‌شوید تا زمانی که آن‌ها را به‌خوبی یاد می‌گیرید.

وقتی‌که ما از طریق روش‌های آموزشی و کتابی مرسوم، زبان انگلیسی را یاد می‌گیریم، معمولاً لغات انگلیسی را در قالب و جایگاه خود یاد نمی‌گیریم. بلکه آن‌ها را فقط حفظ می‌کنیم. مثلاً با استفاده از فلش کارت‌ها یا سیستم‌های دیگر. بنابراین معمولاً به‌خوبی یاد نمی‌گیریم که این لغات چگونه و کجا استفاده می‌شوند.

برای نمونه فرض کنید که شما لغت کارآگاه (detective) را برای اولین بار در کتابی آموزشی می‌بینید و از روی یک دیکشنری معنی آن را به دست می‌آورید: a person that investigates crimes شخصی که جنایات را بررسی می‌کند. اما تا وقتی‌که از آن استفاده‌ای نکنید، خیلی راحت ممکن است از یادتان برود. همچنین ممکن است هیچ ذهنیتی از محل و نحوه‌ی استفاده‌ی این کلمه نداشته باشید.

از طرف دیگر اگر همین کلمه را در یک فیلم کارآگاهی ببینید، متوجه می‌شوید که کارآگاه می‌تواند معانی مختلفی داشته باشد و در مکان‌های مختلفی استفاده شود. برای مثال می‌تواند یک لقب در کنار اسم باشد (کارآگاه جیم Detective Jim)، یا می‌تواند اسم یک کار باشد (او یک کارآگاه است He is a detective) یا شاید شما چیزهایی بشنوید که با آن بتوانید در رابطه با این کلمه اظهارنظر کنید(You lousy detectives شما کارآگاهان کثیف!) .

بنابراین از راه یادگیری لغات زبان انگلیسی با فیلم نه‌تنها یاد می‌گیرید که معنی لغت‌ها چیست، بلکه طرز استفاده از آن‌ها نیز برایتان روشن می‌شود. یعنی با یک تیر دو نشان. این کار را به‌هیچ‌عنوان نمی‌شود با استفاده از کتاب‌های آموزشی انجام داد.

شنیدن روش‌های مختلف بیان کلمات و عبارات

شاید در فارسی دقت کرده باشید که مثلاً کلمه‌ی “بله” چقدر می‌تواند با تغییر در گفتارش معانی مختلفی بدهد. در زبان انگلیسی نیز همین است. انگلیسی‌زبانان اعتقاد دارند که تنها سی درصد از چیزی که گفته می‌شود قابل‌انتقال از طریق کلمات است.

پس هفتاد درصد دیگر چه؟

هفتاد درصد دیگر بستگی به این دارد که عبارات چگونه بیان شوند. مثلاً حالت بدن (خنده یا اخم) و تن صدا(تن صدای عصبانی یا ناراحت). بنابراین چگونگی بیان جملات و عبارات در زبان انگلیسی بسیار مهم می‌شود.

بگذارید یک مثال شما بزنیم. از اولین عباراتی که ما در زبان انگلیسی یاد گرفتیم عبارت دوستت دارم I love you است. اما آیا می‌دانستید که با توجه به اینکه چگونه این سه کلمه از دهانتان بیرون بیاید، این عبارت می‌تواند معانی مختلفی داشته باشد؟

I love you: ممکن است این را هنگامی بشنوید که دو نفر عاشق و معشوق در حال دعوا کردن هستند. و یکی می‌خواهد به دیگری بگوید که “من واقعاً عاشق تو هستم چرا باور نمی‌کنی!؟”

I love you: هنگامی‌که یکی واقعاً می‌خواهد به دیگری بگوید که من تو را دوست دارم ( و نه کس دیگری … نگران نباش!).

I…LOVE…YOU: این ممکن است صدای شخصی باشد که با صدای بلند می‌خواهد به عشقش اعتراف کند.

I LOVE YOU: و این نیز ممکن است صدای شخصی باشد که با عصبانیت می‌گوید دوستت دارم.

i-love-you
جمله‌ی کوتاه دوستت دارم به انگلیسی می‌تواند به روش‌های مختلفی بیان شود که معنی آن را تا حدودی تغییر دهد. این را نمی‌توان تنها از یک کتاب آموزشی یاد گرفت.

همان‌طور که ملاحظه نمودید، اگر بخواهید که این چیزها را با خواندن کتاب درسی یاد بگیرید کاملاً گیج می‌شوید. زیرا باوجوداینکه هر چهار عبارت فوق به روش مختلفی نوشته‌شده‌اند اما دقیقاً یک‌جور کلمات را بکار برده‌اند. اما این‌ها را اگر حتی برای یک‌بار هم که شده بشنوید، کاملاً برای شما ملموس است و آن را به‌راحتی درک می‌کنید.

اینکه بدانید دیگران چه میگویند مهم است. اما اینکه بدانید دیگران چگونه چیزی را میگویند حتی می‌تواند بسیار مهم‌تر باشد. با دیدن اتفاقاتی که در فیلم رخ می‌دهد و صحنه‌های آن، نه‌تنها قادر هستید که لغت‌های جدید یاد بگیرید، بلکه نحوه‌ی بیان آن‌ها را نیز به‌خوبی یاد می‌گیرید. زیرا کاراکترهای فیلم می‌توانند نگران، ناراحت، خوشحال، عصبانی، و یا در هر حالت دیگری که فکرش را بکنید باشند. و شما به‌راحتی این چیزها را یاد می‌گیرید.

برای این که بتوانید از فیلم زبان انگلیسی به بهترین شیوه استفاده کنید و زبان خود را تقویت کنید، مراحل زیر را در نظر داشته باشید:

انتخاب فیلم مناسب برای تقویت زبان

فیلمی را برای تقویت زبان انتخاب کنید که ژانر آن برایتان جذاب باشد. دیدن یک فیلم انگلیسی درام برای کسی که عاشق فیلم‌های زبان انگلیسی ماجراجویانه است، کسل کننده خواهدبود. درنتیجه خیلی زود خسته می شود و دست از کار می کشد. اگر کسی که با دنیای جادو ارتباط خوبی ندارد فیلم زبان انگلیسی جذابی مانند هری پاتر را برای تقویت زبان انگلیسی تماشا کند از آن لذت نمی برد و از تقویت زبان به کمک مشاهده فیلم زبان انگلیسی هم بهره ای نمی برد. پس فیلمی را انتخاب کنید که با سلیقه شما سازگار باشد. لازم نیست سراغ آثار فاخر هنری بروید، معمولا داستان پیچیده این گونه فیلم های زبان انگلیسی برای کسی که با زبان انگلیسی آشنا نیست خسته کننده است، علاوه برآن فیلم های هنری گفت و گوهای کمی دارند. نکته دیگر در انتخاب فیلم برای تقویت زبان این است که در سطح زبان شما باشد. انتخاب فیلم های تاریخی که در آن از کلمه های قدیمی استفاده می شود، لحن حماسی دارد و احتمالا تشخیص تلفظ های آن برای گوش شما دشوار است، برای شروع کار مناسب نیست. اگر سطح زبان انگلیسی شما ضعیف است، بهتر است با کارتون شروع کنید. فیلم های طنز هم به دلیل مفرح بودن و استفاده زیاد از اصطلاحات روزمره، فیلم های مناسبی برای یادگیری زبان هستند. توصیه ما انتخاب فیلم هایی است که براساس یک کتاب ساخته شده اند. اگر همراه با فیلم از کتاب هم استفاده کنید، بهره بیشتری از آن می برید. می توانید کتاب را مطالعه کنید و بعد فیلم را ببینید یا مطالعه کتاب را همراه با مشاهده فیلم پیگیری کنید. می توانید نه کتاب برتر برای تقویت زبان انگلیسی را مطالعه کنید.

مشاهده فیلم برای تقویت زبان

ابتدا یک دور، کامل فیلم را به زبان انگلیسی ببینید و از آن لذت ببرید. در این مرحله هدف تقویت زبان انگلیسی با فیلم نیست بلکه درک فیلم است . پس حتی می توانید از زیرنویس فارسی استفاده کنید تا محتوای کلی فیلم را بهتر درک کنید. اگر بدون زیرنویس متوجه فیلم می شوید، بهتر است از زیرنویس استفاده نکنید.

بخش‌بندی فیلم

فیلمی را که برای تقویت زبان انگلیسی انتخاب کرده اید، به چند بخش تقسیم کنید. مثلا تقسیم یک فیلم یک ساعته به چهار بخش پانزده دقیقه ای مناسب است. تصمیم بگیرید بیشتر از بخشی که انتخاب کرده اید نبینید و حتما روی تصمیمتان بمانید. بهتر است بخش ها کوتاه باشند تا بتوانید روی آن ها تمرکز کنید و چند بار تکرارشان را ببینید. اگر تصمیم بگیرید سنگ بزرگی را بلند کنید، در ابتدای راه می مانید. دیدن همه فیلم شما را خسته می کند. علاوه بر آن نمی توانید چند بار آن را تکرار کنید.

مشاهده فیلم با زیرنویس انگلیسی

اگر بخواهید فقط با یک بار دیدن فیلم با زیرنویس انگلیسی زبانتان را تقویت کنید، موفقیت چشمگیری به دست نخواهیدآورد، اما اگر همه مراحل را به ترتیب بگذرانید و در راه آموزش شکیبا باشید، زیرنویس انگلیسی هم به شما کمک می کند. در این مرحله بخش اول فیلم را با زیرنویس انگلیسی ببینید. واژگان جدید را یادداشت کنید. ابتدا سعی کنید معنی آن ها را با توجه به داستان فیلم حدس بزنید. اگر نتوانستید، از دیکشنری کمک بگیرید. در پایان نگاهی به لیست واژه های تازه بیندازید و سپس دوباره فیلم را ببینید. بهتر است هنگام مشاهده فیلم به لیست واژه هایتان مراجعه نکنید بلکه قبل و بعد از تماشای هر بخش واژه ها را مرور کنید. نیازی به حفظ کردن واژه ها نیست. پس از چند بار مرور واژه ها و دیدن فیلم بر آن ها مسلط می شوید. اگر دوست داشتید واژه ها را به خاطر بسپارید و مرور کنید، می توانید از چند برنامه روی گوشی همراهتان کمک بگیرید.

مشاهده فیلم بدون زیرنویس

این بار بخش اول فیلمی را که برای تقویت زبان انتخاب کرده اید، بدون زیرنویس ببینید. اگر به واژه ای برخوردید که معنای آن را به یاد نداشتید، سراغ لیست واژه هایتان بروید؛ اما مدام آن را چک نکنید.

تمرین تلفظ

با بازیگران فیلم به زبان انگلیسی همراه شوید و سعی کنید تلفظتان را به آن ها شبیه کنید. پس از هر جمله فیلم را متوقف کنید و جمله را تکرار کنید. سعی کنید با همان لحن و حس بازیگر جمله را بیان کنید.

تقویت زبان با بیان جمله‌ها همراه با فیلم

در این مرحله بدون متوقف کردن فیلم جمله ها را با صدای بلند همراه بازیگران بگویید. اندکی تاخیر ایرادی ندارد اما فیلم را متوقف نکنید. سعی کنید علاوه بر تلفظ، لحن و بیان بازیگران را هم حفظ کنید. با این تکرار و همراهی شما حس هر جمله را بهتر درک می کنید و در موقعیت های مشابه جمله ها و کلمه های مرتبط را بهتر به یاد می آورید.

ممکن است با این روش دیدن یک فیلم بسیار طولانی شود اما مهم نیست! شما فیلم را برای تقویت زبان می بینید. پس صبور باشید و به برنامه خود عمل کنید. پس از چند ماه مشاهده خواهیدکرد که توانایی شنیداری و گفتاریتان بسیار پیشرفت کرده است.فیلم به دلیل استفاده از واژه ها، اصطلاح ها و جمله های روزمره از بهترین ابزار کمک آموزشی برای تقویت زبان است. از طرفی به دلیل جذابیت های تصویری مخاطب را خسته و کسل نمی کند و باعث می شود زمان بیشتری را به یادگیری اختصاص دهید. فیلم دیدن به تنهایی شاید تعدادی واژه به شما بیاموزد اما چندان مفید نیست. با استفاده از شیوه ای که به شما آموزش دادیم فیلم دیدن اندکی کندتر می شود اما وقتی پیشرفت سریع خود را مشاهده کنید، علاقمند می شوید که این شیوه را مدام تکرار کنید و با کمک آن زبانتان را تقویت کنید.

فیلم‌هایی که در سطح فعلی زبان انگلیسی شما باشد

این‌یکی شاید آن‌قدرها واضح نباشد. بعضی‌ها فکر می‌کنید که صرفاً با گوش دادن به انگلیسی، حتی به چیزهایی که به‌سختی می‌فهمند، می‌توانند رفته‌رفته انگلیسی یاد بگیرند. اما هم ازلحاظ علمی و هم ازلحاظ تجربی ثابت شده است که برای یادگیری بایستی چیزهایی را انتخاب نمایید که به‌راحتی برای شما قابل فهم باشد. بنابراین مثلاً فیلم‌هایی انتخاب بکنید که زیاد اصطلاحات و عبارات کوچه‌بازاری در آن به کار نرفته باشد. اگر سطحتان پایین است انیمیشن‌ها و کارتون‌های بچه‌گانه بسیار توصیه می‌شود زیرا زبان استفاده‌شده به زبان بچه‌ها نزدیک‌تر است که طبیعتاً ساده‌تر می‌شود.

فیلم‌هایی انتخاب نکنید که برای عهد بوق! باشند. مثلاً اگر بخواهید همان اوایل رومئو و جولیت را ببینید احتمالاً کاملاً گیج شوید. فهم فیلم‌های شکسپیری که برای سالیان بسیار دور هستند حتی برای یک انگلیسی‌زبان نیز بسیار سخت و مشکل است.

فیلم‌هایی که فیلم‌نامه‌اش یک کتاب باشد

توصیه‌ی اکید ما این است که فیلم‌هایی انتخاب کنید که متن بسیار قشنگی داشته باشند. برخی فیلم‌های هالیوودی الآن، پر هستند از اصطلاحات رکیک و چرت‌وپرت! که احتمالاً چیزی را به سطح زبان انگلیسی شما اضافه نمی‌کند. معمولاً فیلم‌هایی که از روی یک کتاب خاص نوشته شده باشد در این زمینه بسیار عالی هستند. مخصوصاً اگر کتابش را هم داشته باشید و به همراه فیلم یا قبل و یا حتی بعد آن بخوانید که دیگر بسیار فوق‌العاده می‌شود. این فیلم‌ها معمولاً از متن بسیار فوق‌العاده‌ای برخوردار هستند که سطح زبان شما را بسیار بالا می‌برد.

مرور: مراحل کلی روش یادگیری زبان انگلیسی با فیلم

روز نخست: دیدن کلی فیلم به زبان انگلیسی
روز دوم: انتخاب بخش نخست فیلم و نگاه کردن آن با زیرنویس انگلیسی
روز سوم: دیدن بخش نخست فیلم بدون زیرنویس زبان انگلیسی
روز چهارم: تمرین تلفظ آنچه می‌شنوید
روز پنجم: تکنیک Shadowing با کمک زیرنویس انگلیسی
روز ششم:تکنیک Shadowing بدون زیرنویس انگلیسی

story

آموزش زبان انگلیسی به کمک کتاب های داستان

یادگیری زبان انگلیسی به کمک کتاب های داستان سالیان سال است که جزو محبوب ترین روش های یادگیری زبان انگلیسی می‌باشد و همچنین سالیان زیادی است که در موسسات آموزش زبان انگلیسی از کتاب های داستان انگلیسی استفاده می‌‌شود همه از بازده بالای آن صحبت می‌کنند.

اگر در حال یادگیری زبان انگلیسی هستید و فقط کتاب‌های درسی مطالعه می‌کنید، احتمالا پیش آمده که احساس خستگی کنید. بهتر است کمی فضا را عوض کنید و از راه دیگری آموزش زبان انگلیسی را دنبال کنید.

کتاب داستان؛ یک پیشنهاد عالی برای  گذر از این کسالت ناشی از مطالعه مداوم کتب درسی زبان انگلیسی است.
کتاب داستان‌ها بدلیل داشتن فضای داستانی باعث اشتیاق خواننده به ادامه مطالعه می‌شوند. این کار علاوه بر اینکه باعث لذت شما و غرق شدن در فضای داستان می‌شود، دامنه لغات شما را هم افزایش داده و بیشتر با جمله بندی‌ها و دستورهای گرامری آشنا می‌شوید.

چگونه کتاب داستان بخوانیم؟

برای شروع ابتدا باید کتاب مناسب خود را پیدا کنید. کتاب مورد نظرتان را که موضوع جالبی هم دارد انتخاب کنید. نگاهی به صفحات آن بیندازید، اگر در هر صفحه حدودا” ۴-۳ کلمه بریتان ناآشناست ولی موضوع را متوجه می‌شوید، این کتاب مناسب سطح شماست. اما اگر به هیچ عنوان متوجه داستان کتاب نمی‌شوید، کتاب مناسبی را انتخاب نکرده اید.

توصیه می‌شود هر کتاب در ۴ مرحله خوانده شود تا یادگیری به طور کامل انجام شود. در بار اول، در حالی که فایل صوتی در حال پخش است، به طور همزمان شروع به مطالعه کتاب کنید. قاعدتا” باید متوجه موضوع کلی داستان بشوید. هر جا که به کلمه جدیدی برخوردید، آن را علامت بزنید تا بعدا” معنی آن را پیدا کنید. سعی کنید مفهوم کلی جملات را درک کنید و در دانستن معنی تک تک لغات وسواس به خرج ندهید.
در مرحله دوم معانی کلماتی که مشخص کردید را از دیکشنری پیدا کرده و یادداشت کنید. بهتر است از دیکشنری انگلیسی به انگلیسی استفاده کنید. در مرحله سوم، دوباره کتاب را به همراه فایل صوتی آن گوش کنید. این بار با توجه به اینکه معنی همه کلمات را می‌دانید باید متوجه همه داستان با جزییات آن بشوید.
بهتر است بین این مراحل وقفه کمتری باشد تا نتیجه بهتری بگیرید. در مرحله آخر، پیشنهاد می‌کنیم فایل صوتی را به تنهایی گوش دهید. این بخش مهارت لیسنیگ شما را تثبیت می‌کند.

خواندن کتاب داستان چه کمکی می‌کند؟

وقتی شما شروع به مطالعه کتاب می‌کنید در مرحله اول سعی می‌کنید متوجه داستان شوید. در اینجا درک مطلب شما درگیر می‌شود. بهتر است فارغ از اینکه معنی کدامیک را میدانید سعی کنید با استفاده از مفهوم سایر جملات و کلمات مفهوم کلی را دریافت کنید. علاوه بر این، با ساختار گرامری جملات و لغات جدید نیز آشنا می‌شوید. ممکن است این قواعد را قبلا خوانده باشید اما در اینجا به طور کاربردی نحوه استفاده از آن ها را به طور عملی خواهید دید. شما با مطالعه هر کتاب در سطوح ابتدایی به طور کلی با حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ کلمه ، در سطوح متوسط بین ۱۲۰۰ تا ۲۳۰۰ کلمه و در سطح پیشرفته با حدود ۳۰۰۰ لغت جدید اشنا می‌شوید و از این طریق دایره لغات شما افزایش پیدا می‌کند.

اگر کتابی که مطالعه می‌کنید، فایل صوتی دارد، حتما از آن استفاده کنید. گوش دادن همزمان فایل صوتی در کنار دنبال کردن آن بر روی متن کتاب باعث آشنایی بیشتر شما با تلفظ کلمات و لهجه‌ها می‌شود. مهمتر از آن، مهارت لیسنینگ شماست. پیشنهاد می‌کنیم برای تقویت مهارت لیسنیگ خود، فایل صوتی کتاب را به طور جداگانه گوش کنید.
شما حتی می‌توانید بعد از اتمام مطالعه کتاب، برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی و در واقع اسپیکینگ خود، موضوع کلی داستان را برای دوست خود تعریف کنید. این کار به معنی بازخوانی مجدد متن نیست بلکه در واقع شما با جمله بندی‌های خود سعی در انتقال موضوع به دوست خود را دارید. اگر موضوع چالشی باشد، امکان بحث و تبادل نظر هم وجود خواهد داشت که می‌تواند یک تمرین عالی برای شما باشد.

مروزه کتاب‌های داستانی متفاوتی وجود دارند اما برای یادگیری زبان انگلیسی کتاب های سطح‌بندی شده مناسب‌تر هستند. با انتخاب این کتاب‌ها شما میتوانید طبق رده‌بندی مجموعه پیش روید و اطمینان داشته باشید که کتاب‌ها بر اساس استاندارد یادگیری تنظیم شده‌اند.
نمونه‌هایی از مجموعه‌های معروف و پر‌فروش داستانی در زیر آورده شده‌است.

مجموعه oxford bookworms

مجموعه کتاب‌های oxford bookworms، مجموعه‌ای معتبر و پرطرفدار شامل ۷ سطح است که موسسه آکسفورد منتشر کرده‌است. این ۷ سطح شامل سطوح استارتر و بالاتر است، بنابراین همه افراد با همه سطوح می‌توانند از این مجموعه استفاده کنند.

مجموعهPenguin Readers 

این مجموعه نیز شامل ۷ سطح از مبتدی تا پیشرفته را شامل می‌شود. مجموعهPenguin Readers علاوه بر متن مکتوب، دارای فایل صوتی نیز می‌باشد. این کار باعث می‌شود علاوه بر درک مطلب و آشنایی با گرامر و لغات، لیسنینگ شما را نیز ارتقا یابد.

مجموعه Harcourt-Leveled Readers

این مجموعه از جمله مجموعه داستان‌های زبان انگلیسی است که همچون سایر مجموعه ها ۷ سطح را شامل می‌شود. مزیت این مجموعه این است که همه افراد با هر سطح زبان و هر رده سنی می‌توانند از ان استفاده کنند. هم چنین، داشتن تصاویر با کیفیت بالا از دیگر نقاط قوت است که جاذبه کتاب‌ها را افزایش داده‌است. این مجموعه به همراه فایل صوتی ضمیمه خود می‌تواند ترکیبی مفید برای ارتقای مهارت زبان انگلیسی شما باشد.

مجموعه Story Teller

این مجموعه یکی از مجموعه‌های مشهور در بین مجموعه‌های داستانی است. مجموعه Story Teller در دو بخش طراحی شده‌است. در این مجموعه اصطلاحات و عبارات کابردی استفاده شده‌است که می‌تواند در بهبود مهارت مکالمه شما تاثیر چشمگیری داشته‌باشد.

مجموعهCambridge English Readers

این مجموعه  توسط انتشارات کمبریج  منتشر و در ۷ سطح ارائه شده‌است. در انتهای هر بخش از این کتاب، تمرین‌هایی مطرح شده که پاسخ آنها در پایان کتاب آمده‌است. مجموعه حاضر تمرینی کابردی و موثر برای آمادگی و موفقیت در آزمون‌هایی نظیر PET ، KET ، FCE ، CAE می‌باشد.

مجموعه oxford read and discover

این سری داستانی شامل مجموعه‌ای متنوع از داستان‌های علمی است که موضوعاتی نظیر هنر، علوم اجتماعی و … را در بر‌میگیرد. این مطالب علاوه بر تقویت زبان انگلیسی شما، باعث افزایش اطلاعات عمومیتان هم خواهد‌شد.

درصورت نیاز به اطلاعات بیشتردراین زمینه می توانید ازطریق ایمیل 

nazila_entezarii@yahoo.com

ویا

 danialschools@gmail.com 

 باما درتماس بوده و سوالات و مباحثی که دغدغه ذهنیتان هستند را مطرح نمایید تا درپست های بعدی به آنها بپردازیم.

ویژه

آموزشگاه زبان دانیال

زبان آموز جدید

2019 collection

آزمون های بین المللی

برای ثبت نام در آموزشگاه زبان دانیال می توانید با کلیک بر روی لینک زیر و پر کردن فرم ثبت نام اقدام نمایید.