آموزشگاه زبان دانیال 36239658-035

 

تافل iBT در یک نگاه، تافل به معنای آزمون انگلیسی به عنوان زبان خارجی است، آزمونی است که میزان توانایی افراد را در زمینه برقراری ارتباط به زبان انگلیسی درسطح دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی می‌سنجد. این آزمون توسط مؤسسه ای‌تی‌اس (ETS) و به 3 روش IBT, CBT, PBT برگزار می‌شود وآزمون IBT به مرور جایگزین آزمون CBT شده و سیاست کلی موسسه ETS حذف آزمون PBT و برگزاری آزمون IBT است و در بیش از نه هزار دانشگاه و مؤسسه از بیش از یکصدو سی کشور جهان مورد پذیرش قرار می‌گیرد و در صورت کسب نمره‌ی قابل قبول در این آزمون، متقاضیان می‌توانند از آن در جهت اهداف خود نظیر مهاجرت شغلی و یا تحصیلی استفاده کنند و همین ویژگی تافل را در کنار آزمون آیلتس به یکی از معتبرترین آزمون‌ها مبدل کرده است. تافل اولین بار در سال ۱۹۶۴ برگزار شد و پس از آن تا کنون نزدیک به ۲۰ میلیون نفر دراین آزمون شرکت کرده اند.            . 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آزمون آیلتس، دیگر مقالات ما مرا مطالعه نمایید.

جزییات بخش های ۴ گانه ی آزمون تافل به تفکیک:

 

تافل در یک نگاه

خوانداری

 

 مهارت خواندن (Reading Comprehension)

اولین بخش آزمون تافل، مهارت خواندن (Reading) است. در این جا ۳ یا ۴ متن ۷۰۰ کلمه ای با موضوعات و دشواری متون سال اول دانشگاه خواهید خواند، و به ازای هر متن به ۱۲ تا ۱۴ سوال جواب خواهید داد. مجموع سوالات برای کل متن ها بین ۳۶ الی ۵۶ سوال است. مجموع سوال هایی که از آن ها برای شما نمره منظور خواهد شد ۳۹ عدد است، و حداکثر نمره ۳۰. زمانی که برای پاسخگویی به همه سوالات به شما داده خواهد شد بین ۶۰ تا ۸۰ دقیقه است. هیچ گونه امتیاز منفی ای برای جواب های غلط منظور نخواهد شد، بنابراین منطقی است تا وقتتان را به بهترین شکل مدیریت کنید و به همه ی سوال ها جواب بدهید.
بدیهی است که هیچ گونه فرهنگ لغتی به شما داده نمی شود، و حق آوردن هیچ نوع یادداشت و ابزار الکترونیکی به جلسه ی آزمون را ندارید؛ اما می توانید از خودکار و کاغذی که مرکز اخذ آزمون به شما می دهد برای چرک نویس و یادداشت حین آزمون استفاده کنید.
ضمنا در این بخش هنگام پاسخ گویی به سوالات، متن همیشه در سمت راست مانیتور قرار دارد و می توانید برای جواب دادن به آن رجوع کنید، و صورت سوال و گزینه ها در سمت چپ مانیتور نمایش داده می شوند. بعد از علامت زدن جواب هر سوال، در هر مرحله ای از پاسخ گویی به سوالات این مهارت هم باشید باز هم می توانید برگردید، سوال را مرور کنید و اگر لازم باشد جوابتان را تغییر دهید.

 

چرا تعداد سوال و زمان پاسخ گویی بخش Reading تافل کم و زیاد می شود؟

طبق سیاست مؤسسه  ETS، در هر آزمون تافل یک بخش اضافه همراه تعدادی سوال وجود دارد که در صورت جواب دادن به آن ها نمره ای برایشان لحاظ نمی شود، و فقط از آن ها به منظور نوعی تحقیق و آمارگیری برای تهیه ی سوالات آزمون های آینده ی تافل استفاده می شود.
 
بنابراین، دو قسمت Reading و Listening تافل می توانند به ترتیب ۸۰ و ۶۰ دقیقه، و یا ۶۰ و ۹۰ باشند. به عبارت دیگر، ممکن است با ۱ متن اضافه در قسمت خواندن، و یا ۲ سخنرانی و ۱ مکالمه ی اضافه در قسمت شنیداری سورپرایز شوید! اما هرگز این طور نیست که هم در قسمت Reading و هم در قسمت Listening دو قسمت اضافه وجود داشته باشد. هیچ راهی برای شناسایی این که به کدام متن یا مکالمه و سخنرانی نمره داده می شود و کدام یک اضافه است وجود ندارد، بنابراین شما در هنگام مواجه شدن با یکی از دو حالت بالا، باید به تمام سوالات با دقت جواب بدهید.
 

متون بخش Reading تافل شامل چه موضوعاتی می شود؟

متونی که در قسمت مهارت خواندن تافل قرار می گیرند تحت یکی از شاخه های ذیل قرار می گیرد:
 * هنر: معماری، طراحی صنعتی، شهرسازی، صنایع دستی، عکاسی، موسیقی، ادبیات و انواع متون
 * علوم طبیعی: گیاه شناسی، حیوان شناسی، میکروب شناسی، آبزی شناسی، پزشکی، فیزیولوژی، بهداشت، تغزیه، بیوشیمی
 * علوم فیزیکی: هواشناسی، ستاره شناسی، اقیانوس شناسی، زمین شناسی، محیط زیست، فناوری، فیزیک، شیمی، علوم کامپیوتر
 * علوم اجتماعی: مردم شناسی، روانشناسی، زبانشناسی، تجارت و بازاریابی، تاریخ، رسانه های جمعی، آموزش
 
علت انتخاب چنین متونی حساسیت برانگیز نبودن محتوای آن ها برای افراد مختلف از فرهنگ ها و مذاهب گوناگون است. با این حال اصلا لازم نیست در هیچ یک از این رشته ها مهارت خاصی داشته باشید، چرا که متن ها به گونه ای ویرایش شده اند، و سوالات به گونه ای طراحی شده اند که تنها سواد زبان انگلیسی شما در ارتباط با درک مطلب سنجیده شود، و نه دانش تخصصی شما از آن مبحث. اما صد البته لازم است با ویژگی های شیوه ی نگارش این نوع متن های دانشگاهی آشنا باشید تا بتوانید نمره ی بهتری بگیرید. بنابراین، در ادامه به ویژگی های زبانی این متون می پردازیم، و سپس انواع سوال های یی که از این متون طرح می شود را برایتان فهرست می کنیم.
 

انواع سوالات موجود در بخش Reading

انواع سوال های بخش Reading تافل شامل ۱۰ مورد می شود.
* Factual Information   (یافتن پاسخ براساس حقایق موجود در متن)
*Negative Factual Information   (یافتن عبارت غلط براساس حقایق موجود در متن)
Inference Questions    (سوال های استنباطی)
Rhetorical Purpose Questions   ( سوال های هدف بیان)
Vocabulary Questions   (سوال های لغت)
Reference Questions   (سوال های ارجاع)
Sentence Simplification Questions    (سوال های ساده کردن جمله)
Insert Text Questions      (سوال های جاگذاری متن)
Prose Summary     (خلاصه ی متن)
Fill in a Table    (پرکردن جدول)
 
تافل در یک نگاه
شنیداری
 
 

بخش شنیداری Listening

دومین بخش آزمون تافل، بخش Listening است. در این بخش ۲ الی ۳ مکالمه هر کدام با زمان تقریبی ۳ دقیقه، و ۴ الی ۶ سخنرانی کلاسی هر کدام با زمان تقریبی ۵ دقیقه وجود دارد. بعد از گوش دادن به هر مکالمه، به ۵ سوال، و بعد از هر سخنرانی، به ۶ سوال پاسخ خواهید داد. همه ی انواع سوالاتی که با آن ها مواجه می شوید به صورت ۴ گزینه ای هستند، به جز دو مورد، که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.
 
همه ی مکالمه ها و سخنرانی ها فقط یکبار پخش می شوند، و حین پخش آن ها صورت سوال ها را نخواهید دید. تنها استثنا در مورد قاعده ی اخیر در مورد برخی از سوال هاست که برای جواب دادن به آن ها بخش کوتاهی از مکاله یا سخنرانی ای که قبلا شنیده اید تکرار می شود. این قسمت ها با علامت «هدست» در کنار صورت سوال مشخص شده اند.
بعد از اتمام پخش هر مکالمه یا سخنرانی، سوال ها روی مانیتور نمایش داده خواهند شد. سوال ها یک به یک روی مانیتور آورده می شوند، و امکان مرور یا تغییر جواب های سوال های قبلی وجود ندارد. جواب های اشتباه امتیاز منفی ندارند.
مجموعا می بایست به ۳۴ الی ۵۱ سوال جواب بدهید. ماکسیمم نمره در این بخش ۳۰ امتیاز است. بین ۶۰ الی ۹۰ دقیقه هم برای تکمیل این بخش زمان دارید. از آن جا که بین ۲۵ الی ۴۰ دقیقه از وقت در نظر گرفته شده صرف بخش مکالمه ها و سخنرانی ها می شود، پس به طور میانگین برای خواندن و جواب دادن به هر سوال حدود ۶۰ ثانیه زمان دارید.
 

چرا تعداد سوال و زمان پاسخ گویی بخش Listening تافل کم و زیاد می شود؟

همانطور که در بخش Reading هم گفتیم طبق سیاست مؤسسه ی ETS، در هر آزمون تافل یک بخش اضافه همراه تعدادی سوال وجود دارد که در صورت جواب دادن به آن ها نمره ای برایشان لحاظ نمی شود، و فقط از آن ها به منظور نوعی تحقیق و آمارگیری برای تهیه ی سوالات آزمون های آینده ی تافل استفاده می شود.
بنابراین، دو قسمت Reading و Listening تافل می توانند به ترتیب ۸۰ و ۶۰ دقیه، و یا ۶۰ و ۹۰ باشند. به عبارت دیگر، ممکن است با ۱ متن اضافه در قسمت خواندن، و یا ۲ سخنرانی و ۱ مکالمه ی اضافه در قسمت شنیداری سورپرایز شوید! اما هرگز این طور نیست که هم در قسمت Reading و هم در قسمت Listening دو قسمت اضافه وجود داشته باشد. هیچ راهی برای شناسایی این که به کدام متن یا مکالمه و سخنرانی نمره داده می شود و کدام یک اضافه است وجود ندارد، بنابراین شما در هنگام مواجه شدن با یکی از دو حالت بالا، باید به تمام سوالات با دقت جواب بدهید.
 

سخنرانی های بخش Listening تافل چه ویژگی هایی دارند؟

همه ی سخنرانی ها و مکالمه های بخش Listening تافل در محیط دانشگاهی (آکادمیک) صورت می گیرند. در سخنرانی ها عموما یک استاد دانشگاه راجع به موضوعی درسی صحبت می کند. گاها حین سخنرانی استاد، یکی یا تعدادی از دانشجویان سوالی می پرسند، یا نکته یی را مطرح می کنند.
حین پخش سخنرانی ها برای شبیه سازی بهتر فضای کلاس، و کمک به بهتر متوجه شدن مطالب، تعدادی عکس، نمودار، یا نوشته هم نمایش داده می شود.
 

مکالمه های بخش Listening تافل چه ویژگی هایی دارند؟

مکالمه ها عموما بین یک دانشجو با استاد، در رابطه با مسائل درسی؛ و یا یک دانشجو با کارمندان دانشگاه، در رابطه با امور دانشجویی غیر درسی نظیر، مشاوره، ثبت نام، مشکلات خوابگاه، و نظیر این ها است. همانند سخنرانی، برای شبیه سازی محیطی که در آن مکالمه صورت می گیرد، و کمک به فهم بهتر شما از اینکه مکالمه راجع به چیست و بین چه افرادی ست، حین پخش مکالمه ها تعدادی عکس، نمودار، یا نوشته نیز نمایش داده می شوند.
 

سخنرانی ها و مکالمه های بخش Listening تافل شامل چه موضوعاتی است؟

موضوعات درسی ای که در سخنرانی های بخش Listening تافل مطرح می شود عموما در رابطه با یکی از این موارد است:
 * هنر: معماری، طراحی صنعتی، شهرسازی، صنایع دستی، عکاسی، موسیقی، ادبیات و انواع متون
 علوم طبیعی: گیاه شناسی، حیوان شناسی، میکروب شناسی، آبزی شناسی، پزشکی، فیزیولوژی، بهداشت، تغزیه، بیوشیمی
 علوم فیزیکی: هواشناسی، ستاره شناسی، اقیانوس شناسی، زمین شناسی، محیط زیست، فناوری، فیزیک، شیمی، علوم کامپیوتر
 علوم اجتماعی: مردم شناسی، روانشناسی، زبانشناسی، تجارت و بازاریابی، تاریخ، رسانه های جمعی، آموزش
 اگر چه مطالبی که در سخنرانی ها و بعضا در مکالمه ها عنوان می شود درباره ی موضوعات درسی ای هستند که در ترم های یک و دو دانشگاه های انگلیسی زبان مطرح می شوند، اما برای پاسخ گویی به سوال ها نیاز به دانش خاصی در مورد این موضوعات ندارید. سوال ها به نوعی طرح می شوند که سواد انگلیسی شما، و میزان توانایی شما در درک مطالب شفاهی در محیط دانشگاهی سنجیده شود.
 

نکات کلی هنگام گوش دادن به سخنرانی ها و مکالمه های بخش Listening تافل

به طور کلی هنگام گوش دادن به سخنرانی ها و مکالمه ها ی بخش Listening تافل، باید به مواردی که در ادامه مطرح می کنیم دقت کنید. 

محتوای سخنرانی ها و مکالمه های بخش Listening تافل

در ابتدای هر مکالمه به طور مستقیم یا غیر مستقیم اسم یا سمت افراد شرکت کننده در مکالمه، و محل و موضوع مکالمه عنوان خواهد شد. فهمیدن اینکه این افراد چه کسانی هستند و چه سمتی دارند به جواب دادن به سوال های بخش Listening کمک خواهد کرد.
در هر مکالمه یا سخنرانی به اولین چیزی که باید دقت کنید، ایده ی کلی مبحث، موضوع آن، و یا هدف از آن است. حتما یک سوال با چنین محتوایی در مورد هر مکالمه یا سخنرانی خواهید داشت.
حتما رئوس مطالب، ایده های اصلی، و روشی که استاد برای بیان صحبت ها و اثبات حرف هایش استفاده می کند را یادداشت کنید.
در سخنرانی ها به نظر شخصی و شیوه ی برخورد استاد با سوژه ای از موضوع درس، و انگیزه اش از مطرح کردن مثال یا نشان دادن تصاویر دقت کنید. در مورد مکالمه ها هم به لحن، و انگیزه ی افراد در هنگام صحبت کردن و بیان کردن منظورشان دقت کنید.
 

تصاویر مربوط به سخنرانی ها و مکالمه های موجود در بخش  Listening

در هر مکالمه یا سخنرانی حداقل یک عکس هم روی مانیتور نشان داده خواهد شد که به شما کمک می کند افراد شرکت کننده و مکان مکالمه یا سخنرانی را بشناسید. نگاهی کوتاه به این عکس ها می تواند به فهمیدن تعداد افراد شرکت کننده در مکالمه یا سخنرانی، و موقعیت آن ها (این که در دفتر هستند، یا کلاس، یا سالن کنفرانس) کمک کند.
 

تشریح کامل بخش Listening تافل

 هر سخنرانی با تصویری حاوی یک کلمه یا عبارت که موضوع درس است شروع می شود. توجه به این تصاویر کمک می کند سریع موضوع و محور سخنرانی را متوجه شویم.
در هر سخنرانی گاهی تصاویر دیگری هم نظیر اصطلاحات علمی و حرفه ای که استاد مشغول تدریسشان است، و یا تعاریف آن ها نمایش داده می شود. گاهی هم نمودار، جدول، یا عکسی مرتبط با موضوع سخنرانی نمایش داده می شود. علاوه بر کمک کردن به فهمیدن محور درس، گاهی همین عبارات و تعارفی که استاد برایشان ارائه می دهد می تواند موضوع سوالات بخش Listening تافل باشد.
 
توجه سریع به این تصاویر، عناوین، و غیره در درجه ی اول به شما کمک می کند ذهنیتی کلی راجع به موضوع درس شکل دهید که به فهم بهتر موضوع کمک می کند، و در درجه ی دوم می تواند حاوی اشاره هایی به سوال هایی که قرار است مطرح شوند باشند.
 

نوت برداری – مهم ترین تکنیک در Listening تافل

قطعا مهم ترین و غیر قابل اغماض ترین نکته در هنگام گوش دادن به مکالمه ها و سخنرانی های بخش Listening تافل نت برداری (یادداشت برداری) از اطلاعات مهم و ایده های مهم مطرح شده در آن هاست. حتی خود انگلیسی زبان ها هم نمی توانند تمام نکات مهم ۵ – ۶ دقیقه مکالمه یا سخنرانی را در ذهنشان نگه دارند. اما یاد گرفتن نحوه ی صحیح نت برداری، و دانستن اینکه چه اطلاعاتی مهم و ضروری است و ارزش یادداشت کردن را دارد نیز بسیار مهم است. چرا که اگر یادداشت های ما مفید و موجز نباشند بیشتر باعث اتلاف وقت و توجه نکردن به صحبت های گویندگان می شود.
 
با خواندن توضیحات این مقاله راجع به محتوای مکالمه ها و سخنرانی های Listening تافل احتمالا تا حدودی دستتان آمده که دنبال چه مواردی در صحبت های گویندگان باید بگردید.
 

انواع سوالات موجود در بخش Listening

سوال های بخش Listening تافل را از نظر مهارتی که مورد سنجش قرار می دهند می توان به ۳ دسته ی سوال های درک مطلبی پایه (Basic Comprehension Questions)، سوال های مفهومی (Pragmatic Understanding Questions)، و سوال های روابط بین مطالب (Connecting Information Questions)، تقسیم بدنی کرد.
 
* سوال های درک مطلبی پایه (Basic Comprehension Questions)
۱- Gist-content (لب محتوا)
۲- Gist-purpose (لب منظور)
۳- Detail (جزئیات)
* سوال های مفهومی (Pragmatic Understanding Questions)
۴- Function (کارکرد عبارات)
۵- Attitude (موضع گیری)
* سوال های روابط بین مطالب (Connecting Information Questions)
۶- Organization (تنظیم)
۷- Connecting Content (ربط دادن محتوا)
۸- Inference (استباط)
تافل در یک نگاه
 
گفتاری
 

 بخش مهارت گفتاری Speaking

سومین بخش آزمون تافل، مهارت Speaking است. نحوه ی سنجش این قسمت از این نظر که کاملا از طریق صحبت کردن با میکروفن، و به صورت مجازی انجام می شود، متمایز است. در این بخش با ۶ سوال مواجه می شوید. نوع سوالات و ترتیب اولویتشان همیشه به یک صورت است. از آن جا که زمان محدود و مشخصی برای پاسخ گفتن به هر سوال دارید، و قسمت های مختلف سوال ها یکی یکی و بدون وقفه بر صفحه ی کامپیوتر ظاهر می شوند، زمان این بخش همیشه به یک اندازه، یعنی ۲۰ دقیقه است.
سوالات به دو نوع Independent (مستقل)، و Integrated (ترکیبی) تقسیم بندی می شوند. برای دو سوال اول ۱۵ ثانیه زمان برای آماده کردن سوال وجود دارد، و باید به مدت ۴۵ ثانیه صحبت کنید. برای دو سوال بعدی ۳۰ ثانیه برای آماده کردن جواب فرصت هست، و ۶۰ ثانیه باید صحبت کنید. و برای ۲ سوال آخر ۲۰ ثانیه زمان برای آماده کردن جواب، و مجددن ۶۰ ثانیه برای صحبت کردن زمان هست. ساعت روی صفحه نمایش، زمان باقی مانده ی شما برای آماده کردن جواب، و همچنین پاسخگویی را نشان می دهد. لحظه ی شروع و پایان زمان با صدای بوق هم به شما علامت داده می شود.
برای جواب دادن به سوال های بخش Independent تنها خواندن صورت سوال کافی است؛ در حالی که برای سوالات بخش Integrated لازم است ابتدا مکالمه یا سخنرانی یی را گوش بدهید و بعد جوابتان را آماده و ضبط کنید؛ گاهی لازم است هم یک متن کوتاه بخوانید، هم به یک مکالمه گوش بدهید و بعد جوابتان را آماده و ضبط کنید. در مواردی که لازم است به مکالمه یا سخنرانی ای گوش بدهید روی صفحه نوشته ای ظاهر می شود و به شما علامت می دهد که آماده ی شنیدن بشوید.
 
محتوای موضوعاتی که راجع به آن ها می بایست صحبت کنید، شامل مسائل و گفت و گو های عادی درون محیط دانشگاه، و همچنین سوال و جواب های درسی داخل کلاس است. بعد از خواندن بخش انواع سوالات، کاملا متوجه موضوعات و محتوای این سوال ها خواهید شد.
 
قاعده ی کلی ای که در مورد همه ی این سوال ها وجود دارد این است که باید از همه ی زمان پاسخ گویی تان استفاده کنید. اگر زمان اضافه باقی بماند می تواند موجب از دست دادن نمره شود. همچنین نباید بیشتر از زمان مشخص شده صحبت کرد، چرا که باقی صحبت ها ضبط نخواهند شد و فردی که جواب شما را بررسی می کند با جملاتی نیمه کاره رو به رو خواهد شد، که مجددا می تواند باعث کسر نمره شود. همچنین از تکرار حرف های گفته شده جهت پر کردن زمان هم باید پرهیز کرد.
 
طبق ادعای شرکت ETS، جهت نمره دادن و بررسی پاسخ های آزمون دهندگان بین ۳ الی ۶ نفر مصحح در نظر گرفته می شود. بنابراین می توان خاطر جمع بود نمره ای که نهایتا برایتان منظور می شود نمره ای عادلانه و حاصل نظر بیشتر از یک فرد است. مصححین هم به نحوه ی بیان صحبت هایتان، هم به سلیس بودن و قابل فهم بودن حرف هایتان، و هم به محتوای صحبت هایتان نمره می دهند. آن ها بر اساس یک سری اصول و تعرفه به هر یک از جواب های شما نمره ای کلی (Holistic)، از ۰ تا ۴ می دهند. سپس میانگین نمره ی همه ی سوال ها در ۷.۵ ضرب می شود نمره ی نهایی شما را از ۳۰ مشخص می کند. در این تعرفه، اسمی از لهجه (Accent) خاصی برده نشده؛ به این ترتیب داشتن لهجه ی دقیق آمریکایی، بریتانیایی، و غیره اهمیت چندانی ندارد. اگرچه در صورتی که ویژگی های اصلی ای که ذکر شد در جواب شما وجود داشته باشد، داشتن لهجه ی استاندارد و خوب می تواند باعث گرفتن حداکثر نمره شود _اما، مجددا تکرار می کنیم، لهجه به تنهایی نمره ای ندارد.
 
تافل در یک نگاه
 
نوشتاری
 

بخش مهارت Writing تافل

چهارمین و آخرین بخش آزمون تافل، مهارت Writing می باشد. در این بخش می بایست ۲ انشا آکادمیک بنویسید.

۱. انشا ترکیبی (Integrated)

اولین انشایی که از شما خواسته می شود، انشا ترکیبی نامیده می شود. از این جهت چنین عنوانی به آن داده اند که می باید ابتدا متنی کوتاه را در مدت ۳ دقیقه مطالعه کنید و سپس به یک سخنرانی کلاسی حدودا ۲ دقیقه ای در ارتباط با همان متن، اما از دیدگاهی دیگر، گوش بدهید، و نهایتا متنی را در مدت ۲۰ دقیقه بنویسید که دیدگاه های متن و سخنرانی را با هم تطبیق و مقایسه می کند. متن با شروع سخنرانی از روی صفحه حذف می شود، اما بعد از پایان آن جهت بررسی و مراجعه حین نوشتن مجددا نمایش داده می شود.
 
سوالی بعد از خواندن متن و گوش دادن به سخنرانی پرسیده می شود. همیشه از شما می خواهد تا نقطه نظرات مطرح شده در سخنرانی را خلاصه کنید، و توضیح بدهید این نقطه نظرات به چه شکل با نقطه نظرات مطرح شده در متن مرتبط هستند. محدودیتی از نظر تعداد کلمات برای انشا نوشته شده وجود ندارد، اما یک انشا خوب که همه ی اطلاعات مهم را مطرح کند می بایست حدودن بین ۱۵۰ الی ۲۲۵ کلمه باشد.
 

۲. انشا مستقل (Independent)

در مورد انشا دوم که انشا مستقل نام دارد، به شما تنها یک موضوع برای نوشتن انشا داده می شود، و شما باید انشایی در حدود حداقل ۳۰۰ کلمه، در مدت ۳۰ دقیقه بنویسید. موضوعی که راجع به آن باید بنویسید محدود به تجربه های شخصی، متداول، و روزمره است؛ و به هیچ عنوان مسئله ای تخصصی یا حرفه ای نیست. این موضوع به شکل جمله ای بیان می شود، و در پایان از شما پرسیده می شود که آیا با آن موافق هستید؛ یا انتخابی مطرح می شود و از شما پرسیده می شود کدام یک را ترجیح می دهید؛ یا ایده ای مطرح می شود و از شما می پرسند حامی آن هستید یا مخالف؛ و مواردی از این قبیل. در واقع در موضوع این انشا همیشه نوعی انتخاب شخصی مطرح است، و شما باید یک کدام را انتخاب کنید و به تفصیل، با جزئیات، و مثال دلیل انتخابتان و امتیازش نسبت به گزینه ی متقابل با آن را شرح دهید.

 

نحوه ی نمره دهی در بخش Writing چگونه است؟

مصححین تافل به هر یک از دو انشایی که برای این بخش می نویسید نمره یی کلی (Holistic) از ۰ تا ۵ می دهند. سپس میانگین دو نمره را در ۶ ضرب می کنند و نمره ی نهایی شما که عددی بین ۰ تا ۳۰ است به دست می آید. منظور از نمره ی کلی، مجموعه ای از فاکتور هاست که مصححین هنگام نمره دادن به انشا شما در نظر می گیرند _درست مانند بخش Speaking. به عبارت دیگر معیار این نمره مانند دو بخش Reading و Listening نیست که هر جواب درست معادل کسب یک امتیاز، و هر جواب غلط معادل از دست دادن یک امتیاز محسوب می شد. ویژگی مثبت این روش این است که اشتباهات جزئی و پراکنده می توانند مورد اغماض قرار بگیرند. از جمله اشتباهات جزئی ای که کمترین تاثیر را بر نمره ی شما می گذارد، اشتباه در Spell (هجی) کلمات و اشتباه در استفاده از علایم نگارشی (Punctuation) است. البته بدیهی است تکرار همین اشتباهات کوچک اگر از حدی تجاوز کند که باعث دشوار شدن خواندن انشای شما و گنگ شدن معنا و محتوای آن شود از نمره ی شما کسر خواهد کرد.

 

اعتبار آزمون تافل

اعتبار آزمون تافل به ‌صورت رسمی دو سال است، به این معنی که تا دو سال پس از صدور نمره می ‌توان آن را به مرکز مورد نظر ارائه داده و از مزایای آن بهره‌مند شد، اما در صورت گذشتن این مدت باید مجددا در آزمون شرکت کرده و نمره‌ی جدیدی را کسب نمایید.
از نکات قابل توجه، استاندارد زمان برای شرکت مجدد در آزمون است. در صورتی که شما تصمیم به حضور مجدد در آزمون گرفته باشید پس از دوازده روز این امر برایتان مقدور خواهد بود، اما پیشنهاد می‌شود در این تصمیم عجله نکنید و پیش از حضور مجدد در آزمون حتما نقاط ضعف خود را تقویت کنید تا علاوه بر زمان، هزینه مالی این امتحان را مجدد از دست ندهید.

 

نحوه‌ی برگزاری آزمون TOEFL iBT

این آزمون در اواخر ۲۰۰۵ معرفی شد و به میزان قابل توجهی جایگزین دو نوع دیگر «مبتنی بر کامپیوتر» و «مبتنی بر دفترچه» گردید. این آزمون ابتدا در کشورهای آمریکا، کانادا، فرانسه، آلمان و ایتالیا برگزار گردید و از سال ۲۰۰۶ به کشورهای دیگر نیز بتدریج راه یافت. آزمون «مبتنی بر کامپیوتر» یا CBT در سپتامبر ۲۰۰۶ متوقف شد.  
سیاست ETS این است که آزمونiBT  را رفته رفته جایگزین امتحان PBT کند. شیوه سنجش در این آزمون واقعی‌تر است و هر 4 مهارت زبان در آن مورد آزمایش قرار می‌گیرد.وبه کسانی که به دنبال دریافت Teacher Assistantship هستند توصیه می‌شود تا به دلیل دارا بودن قسمت (Speaking) در آزمون نوع iBT شرکت کنند.
در ابتدای ظهور امتحانiBT، تصور دانش‌آموختگان این بود که این امتحان از لحاظ ارزیابی سخت‌تر است، اما امروزه می‌توان مزیت‌های فراوانی همچون زمان‌های متعدد ثبت‌نام، مراکز آزمون متعدد در شهرهای مختلف و کوتاه بودن زمان آماده شدن نمرات و گزارش به دانشگاه سفارش شده را برای آن در نظر گرفت. این فرم آزمون تافل برای کسانی که می‌توانند قابلیت‌های خود را در شرایط مختلف آزمون با تنوع ارائه دهند، بسیار بهتر از تافل ورقه‌ای (pBT) خواهد بود.
در آزمونiBT شرکت کنندگان بایستی در تاریخهای مشخص شده در محل حوزه آزمون حضور پیدا کرده و از طریق اینترنت آزمون را برگزار کنند. اعتبار مدرک این آزمون با مدارک امتحانات تافل قدیمی یکسان است ولی همانطورکه ذکر شد این آزمون دارای تفاوت‌هایی از جمله موارد زیرمی‌باشد:
* تفاوت عمده آزمون iBT با انواع قدیمی‌تر تافل، افزوده شدن بخش سخن گفتن (Speaking) و حذف بخش ساختار (Structure) از آن است. به عبارت دیگر برخلاف تافل قدیمی که بیشتر تأکید بر روی گرامر بود، این آزمون تمامی مهارت‌های زبانی را پوشش می‌دهد.
* فاصله زمانی بین شرکت در آزمون و دریافت نتیجه بر روی اینترنت حدود دو هفته می‌باشد.
* این آزمون هر ماه چند بار برگزار شده و داوطلبان آزادی عمل بیشتری در انتخاب تاریخ آزمون دارند.
* این آزمون ۴ ساعته از ۴ بخش ۳۰ نمره ای تشکیل شده است . نمره این امتحان از ۱۲۰ بوده و نمره بالای ۱۰۰ در این امتحان واقعا نمره خوبی خواهد بود هر بخش ممکن است یک یا حتی چند مهارت را مورد آزمایش قرار دهد. یادداشت برداری در این روش بر خلاف روش مبتنی بر دفترچه مجاز است. این آزمون نمی‌تواند بیشتر از یک بار در هفته برگزار شود. البته باید دقت کرد که ممکن است یک یا چند بخش به صورت طولانی (طولانی‌تر از حد معمول) ارائه شوند. در این صورت مشخص نیست کدام بخش از سؤالها واقعاً تصحیح شده و جزو نمره در نظر گرفته می‌شوند. انتخاب سوالات تقریباً به صورت تصادفی است.

 

نحوه نمرده دهی

همانطور که درقسمت های قبلی گفته شد آزمون TOEFL iBT در مقیاس ۰ تا ۱۲۰ نمره دهی می‌شود. هر یک از چهار بخش (خواندن، گوش دادن، صحبت کردن و نوشتن) نمره ای از ۰ تا ۳۰ کسب می‌کند. بخش‌های خواندن و گوش دادن ابتدا تست می‌شوند و پس از آن ده دقیقه استراحت انجام می‌شود. سپس بخش‌های صحبت کردن و نوشتن پس از استراحت تکمیل می‌شوند. حداکثر ۲۰۳ دقیقه برای تکمیل مراحل آزمون مجاز است. در ابتدا به هر سؤال گفتاری نمره ۰ تا ۴ داده می‌شود، و در ابتدا به هر سؤال نوشتن نمره خام ۰ تا ۵ داده می‌شود. این نمرات به نمرات مقیاس ۰ تا ۳۰ تبدیل می‌شوند.

 

آزمون تافل در چه کشور هایی و در چه مراکز و مؤسسه هایی پذیرفته می شود؟

آزمون تافل در هزاران مؤسسه ی آموزشی در سراسر جهان پذیرفته می شود. با استفاده از موتور جست و جوی موجود در سایت ای تی اس، می توانید با وارد کردن نام دانشگاه، یا شهر و موقعیت دانشگاه، از نمره ی مورد پذیرش توسط دانشگاه مطبوعتان مطلع شوید. و یا با وارد کردن نمره یی که کسب کرده ید و انتخاب مقطع تحصیلی و کشور مطبوعتان، فهرستی از تمام دانشگاه ها و مراکزی که توانایی تحصیل در آن ها را دارید دریافت کنید. اگرچه پیشنهاد می کنیم برای اطلاع دقیق از نمره ی مورد نظر دانشگاهتان در سطح و رشته ای که قصد تحصیل در آن را دارید، به صفحه ی مخصوص آن رشته در وبسایت دانشگاه مراجعه کنید، و یا به فرد مسئول پذیرش دانشجویی ایمیل بزنید.
علاوه بر موارد تحصیلی، آزمون تافل برای سنجش سطح تونایی استفاده از زبان انگلیسی جهت ارائه به سفارت های کشور های انگلیسی زبان برای اخذ اقامت یا تشکیل پرونده ی مهاجرت و غیره نیز کارآمد است. از جمله ی این کشور ها ایلات متحده ی آمریکا، کانادا، استرالیا، و در مواردی خاص بریتانیا است.
 

 آیا آزمون تافل فقط برای تحصیل خارج از کشور یا مهاجرت مفید است؟

غیر از امور مهاجرت، سفر، و تحصیل در خارج از کشور، داشتن نمره ی خوب در آزمون تافل می تواند رزومه ی شما در داخل کشور نیز تقویت نماید و شانس شما را برای یافتن شغلی عالی رتبه تر، و یا کرسی دانشگاهی افزایش دهد. پس شرکت در این آزمون و موفقیت در آن، حتی در صورت عدم امکان مهاجرت و تحصیل در خارج کشور، همچنان می تواند برایتان سودمند باشد.
تافل در یک نگاه

آزمون در چه مواردی آزمون تافل پذیرفته نمی شود؟

لازم به ذکر است، اگرچه همانطور که گفته شد تافل تقریبا در هرکجا که نیاز به اثبات توانایی زبان انگلیسی است کاربرد دارد، اما در مواردی محدود لازم است تا شما مدرکی غیر از تافل (مثل آیلتس) جهت ارائه داشته باشید. این موارد نادر می تواند شامل مؤسسات و یا امور مربوط کشور بریتانیا باشد، چراکه کشور بریتانیا خود ارائه دهنده ی آزمون آیلتس است که عمده ترین رغیب تافل درمیان آزمون های بین المللی سنجش مهارت های زبان انگلیسی می باشد. بنابراین، ضروری است پیش از شروع مطالعه و تحقیقتان راجع به آزمون تافل، و ثبت نام، حتما از نوع آزمون زبانی که توسط دانشگاه، مؤسسه، و یا کشور مورد نظرتان پذیرفته می شود اطلاع پیدا کنید.
 

چه نوع موضوعات و مطالبی در آزمون تافل وجود دارد؟

حالا که مطمئن هستید می بایست امتحال تافل بدهید، احتمالا برایتان سؤال است که آزمون تافل شامل چه بخش هایی است، و مطالب و موضوعاتی که هر بخش از آزمون تافل مطرح می شوند و از آن ها سؤال می آید چه ویژگی هایی دارند و به چه میزان گسترده هستند.
تافل در یک نگاه

موضوعات و مطالبی که در آزمون تافل مطرح می شوند:

حال موضوعات و مطالب موجود در این چهار بخش چقدر گسترده می تواند باشد؟ در واقع تقریبا از هر درس و رشته ی دانشگاهی ای ممکن است مطالبی آورده شود؛ اما موضوع هر چه که باشد فقط و فقط سواد شما از زبان انگلیسی شما سنجیده می شود، و نه دانش شما از آن درس و موضوع خاص. یعنی اگر چه ممکن است شما، مثلا، مطلبی راجع به ریاضیات در قسمت درک مطلب بخوانید، اما مطمئنا سوالی که از شما پرسیده می شود ربطی به تحلیل و فهم مسائل ریاضی ندارد؛ به عبارت دیگر لازم نیست برای جواب دادن به سوالات این بخش جمع و تفریق کنید یا فرمولی بلد باشید.
 
همچنین طراحان سوال موضوعاتی را انتخاب می کنند که از نظر سیاسی، مذهبی، فرهنگی، تاریخی، و جنسی مناقشه برانگیز نباشند. یعنی احتمالا مطلبی درباره ی حقوق و آزادی زنان در کشور عربستان، یا نسل کشی ارامنه، متوسط سطح هوش نژاد های مختلف، و موضوعات چالش برانگیزی از این قبیل مطلبی نخواهید دید. ولی تا دلتان بخواهد درباره ی دایناسور ها و فسیل ها، حیوانات و گیاهان، طبیعت و آلودگی محیط زیست، و از این قبیل موضوعات که مورد مناقشه ی گروه و قبیله ی خاصی نیست مطلب خواهید یافت!
طبق تجربه، بیشتر متون و سخنرانی هایی که در قسمت های مختلف آزمون تافل وجود دارند تحت یکی از این شاخه های درسی قرار می گیرند:
* هنر: معماری، طراحی صنعتی، شهرسازی، صنایع دستی، عکاسی، موسیقی، ادبیات و انواع متون
* علوم طبیعی: گیاه شناسی، حیوان شناسی، میکروب شناسی، آبزی شناسی، پزشکی، فیزیولوژی، بهداشت، تغزیه، بیوشیمی
* علوم فیزیکی: هواشناسی، ستاره شناسی، اقیانوس شناسی، زمین شناسی، محیط زیست، فناوری، فیزیک، شیمی، علوم کامپیوتر
* علوم اجتماعی: مردم شناسی، روانشناسی، زبانشناسی، تجارت و بازاریابی، تاریخ، رسانه های جمعی، آموزش
 

موضوعات و مطالبی در آزمون تافل مطرح نمی شوند:

قدر مطلق مطالب بالا این است که برای آماده سازی خودتان برای تافل از خواندن مطالب عمومی ای که در روزنامه ها و مجلات می بینید خودداری کنید، و در عوض مطالب آکادمیک و جدی تری که در سایت های علمی، و دانشنامه ها یافت می شوند بخوانید. همچنین به جای دیدن فیلم و تلویزیون جهت تقویت مهارت شنیداری، بهتر است به اخبار و سخنرانی گوش بدهید. 
تافل در یک نگاه

چه نمره ای در آزمون تافل نمره ی خوب محسوب می شود؟

تافل در یک نگاه

آزمون تافل نمره ی رد یا قبولی ندارد، اما برای اینکه بدانید حدودا چه نمره ای باید کسب کنید تا بتوانید از دانشگاه مورد نظرتان پذیرش بگیرید باید به سایت دانشگاه یا مسئول مربوطه مراجعه کنید.
 
عموما از بین دانشگاه های مختلف حداقل نمره ی مورد نیاز مشاهده شده ۶۱، و حداکثر آن ۱۱۴ بوده است. اما به طور میانگین حداقل نمره ی مورد نظر اکثر دانشگاه ها چیزی در حدود ۸۰ یا ۸۵ است. البته این نمره بر اساس رشته، سطح دوره ی تحصیلی، و اعتبار دانشگاه فرق می کند. رشته های حقوق، علوم سیاسی، و انسانی معمولا انتظار نمره ی بیشتری از شما دارند تا رشته های مهندسی و ریاضی. در عین حال، نمره ای که برای دوره ی کارشناسی ارشد یا دکترا نیاز دارید بیشتر از کارشناسی است. دانشگاه های برتر جهان هم بخاطر رقابتی بودن ظرفیت پذیرش انتظار حداقل نمره ی بیشتری دارند. اما قدر مسلم این است که برای داشتن یک رزومه ی رقابتی بهتر است نمره ی بالاتر از ۱۰۰ کسب کنید.
 
ناگفته نماند در موارد نادری که لازم است فرد متقاضی، مهارت و توانایی خاصی در یکی از ۴ بخش اصلی زبان داشته باشد، محدودیت دیگری هم در مورد نمره ای که از هر بخش کسب می کنید منظور می شود. به طور مثال قصد دارید برای ارشد رشته ی روزنامه نگاری اقدام کنید؛ دانشگاهی ممکن است از شما بخواهد نمره ی کلی حداقل ۱۰۰ داشته باشید، ضمن اینکه در بخش مهارت نوشتاری نمره ی کمتر از ۲۸ نگرفته باشید. البته تکرار میکنیم: این اتفاق به ندرت پیش می آید، به طوری که پیش فرض این است که چنین محدودیتی وجود ندارد مگر اینکه در وبسایت دانشگاه مورد نظر به صراحت عنوان شده باشد.
 

آیا برای کسب نمره ی خوب در آزمون تافل داشتن مهارت عمومی زبان انگلیسی کافی است؟

اگر فکر می کنید هر فرد انگلیسی زبان به راحتی نمره ی کامل را در آزمون تافل کسب می کند، سخت در اشتباهید؛ چراکه طبق آمار، متوسط نمره ی انگلیسی زبانانی که _البته بدون هیچ آمادگی ای_ در این آزمون شرکت کرده اند حدود ۱۰۰ بوده است. در عین حال طبق آماری که از آزمون دهندگان چند دوره ی اخیر ایران به دست آمده، متوسط نمره ی ایرانیان حدود ۸۵ بوده است.
 
این آمار اثبات کننده ی ۲ مورد است: نخست اینکه ثابت می کند تافل یک امتحان سنجش توانایی زبان انگلیسی در محیط دانشگاهی ست، و نه صرفا یک آزمون تعیین سطح زبان. و دیگر اینکه، شما به عنوان یک ایرانی که در سیستم آموزشی ایران تحصیل کرده اید و یا از آموشگاه های زبان استفاده کرده اید، با تلاش کافی حتما خواهید توانست به حداقل نمره ی اکثر دانشگاه ها دست پیدا کنید _پس جای نگرانی نیست!
تافل در یک نگاه

نحوه ی ثبت نام در آزمون تافل به چه صورت است؟

تمام مراحل ثبت نام به صورت اینترنتی، و از طریق سایت رسمی شرکت ای تی اس انجام می شود. شما باید ابتدا حسابی با نام و مشخصات دقیق و کامل خودتان در سایت مذکور درست کنید. سپس وارد صفحه مخصوص می شوید که می توانید مرکز برگزاری آزمون ها، تاریخ ها، و هزینه ها را ببینید، و مورد مطلوبتان را انتخاب کنید.
 
هزینه های ثبت نام بر اساس کشور محل برگزاری آزمون و تاریخ ثبت نام متفاوت است، و این هزینه ها به مرور افزایش پیدا می کنند. اگر در آزمونی که در زمانی کمتر از یک هفته ی دیگر برگزار می شود ثبت نام کنید؛ هزینه ی بیشتری را باید پرداخت کنید. 
 
همچنین عوض کردن تاریخ ثبت نام، یا کنسل کردن ثبت نام شامل جریمه می شود. در صورت کنسل کردن، اگر ۴ روز کامل قبل از تاریخ برگزاری آزمون این کار را انجام بدهید، ۵۰ درصد هزینه به شما بر می گردد؛ اما اگر دیرتر از آن اقدام کنید هیچ مقدار از هزینه ای که کرده اید بازگردانده نمی شود! 
 
پس انتخاب مرکز برگزاری آزمون، وارد مراحل دیگری می شوید که نهایتا شما را به صفحه ی پرداخت اینترنتی می رساند. برای پرداخت هزینه ی آزمون و یا هزینه ی سفارش گزارش نمره ها به دانشگاه های مورد نظرتان، می بایست یا از طریق کارت های اعتباری نظیر ویزا (VISA) و مسترکارد (MasterCard) اقدام کنید، یا از حساب پی پال (PayPal) استفاده کنید، و یا کد کوپن (Voucher) که از محل های دیگر (نظیر سایت سازمان سنجش) تهیه کرده اید را وارد کنید. البته امکان فرستادن حواله ی بانکی (E-check)، در صورتی که در آمریکا حساب بانکی دارید، هم وجود دارد. 
پس از پرداخت هزینه، کدی به شما داه می شود که باید همراه با کارت ملی و شناسنامه، و یا پاسپورت (با توجه به انتخاب خودتان هنگام ثبت نام) در تاریخ معین به مرکز آزمون ببرید تا بتوانید وارد جلسه بشوید.
تافل در یک نگاه

کارنامه ی آزمون تافل چطور به دانشگاه ها و مراکز ارسال می شود؟

همراه با هزینه ی اصلی ثبت نام آزمون تافل، ۴ نسخه گزارش نمرات (یا کارنامه) رایگان، برای ۴ دانشگاهی که تا ساعت ۱۰ شب روز قبل از آزمون مشخص می کنید با پست ارسال می شود. پس از این زمان دیگر از حق ۴ نسخه ی رایگان بهره مند نخواهید بود. برای هر نسخه گزارش مازاد، باید هزینه یی که در سایت ETS مشخص شده را پرداخت کنید. محدودیتی از نظر تعداد گزارش هایی که می خواهید برای مراکز و دانشگاه های مورد نظرتان ارسال شود وجود ندارد، و چه قبل از آزمون و چه بعد از آزمون می توانید بی نهایت گزارش برای هر دانشگاهی که بخواهید بفرستید. برای تضمین صحت نمرات، گزارش ها مستقیما از طرف موسسه ی ETS به دانشگاه ها پست می شوند، و شما دخالتی در انجام این کار ندارید.
 
هر موسسه، سازمان، یا دانشگاهی که به طور رسمی مدرک تافل را می پذیرد از طرف ETS کدی دریافت می کند، که شما می بایست آن کد را برای سفارس ارسال گزارش نمره در حساب وارد کنید. دسترسی به این کد آسان است؛ چراکه هم می توانید نام دانشگاه یا موسسه ی مورد نظرتان را در کادر موجود در حسابتان وارد کنید، و کد را دریافت کنید، و هم می توانید از سایت دانشگاهتان (و یا با ایمیل زدن به فرد مسئول پذیرش دانشجویی دانشگاهتان) این کد را بگیرید. دیگر لازم نیست آدرس یا کد پستی دانشگاه را وارد کنید؛ همه چیز در آرشیو ETS موجود است.
ضمنن دقت کنید بعد از وارد کردن کد دانشگاه، معمولا لازم است از بین انتخاب هایی که به شما داده می شود تعیین کنید که می خواهید گزارش نمراتتان به کدام بخش یا دپارتمان (Department) از دانشگاه ارسال شود؛ مثلا، اداره ی پذیرش مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد، دپارتمان ادبیات، ریاضی، پزشکی، و غیره.
 
مدت زمان ارسال کارنامه ها به نسبت موقعیت جغرافیایی کشوری که قصد تحصیل در آن را دارید متفاوت است. کارنامه ها معمولا در حدود یک هفته به هر نقطه ای از کشور آمریکا ارسال می شوند؛ اما در مورد کشور های دیگر، زمانی در حدود ۱ ماه (و بلکه بیشتر) لازم است. پس برنامه ریزی کنید تا کارنامه تان قبل از حداکثر زمان (Deadline) اپلای (Apply) به دانشگاهتان ارسال شود.
 

آیا کارنامه ی آزمون تافل به داوطلب داده می شود؟

مدتی بعد از دادن آزمون تافل، گزارش نمرات به صورت دیجیتالی در حسابتان قرار می گیرد که قابل دانلود هم هست. البته این نسخه ی دیجیتالی دارای جزئیاتی است که آن از نسخه های چاپی متمایز می کند، تا توسط برخی افراد مورد جعل و سواستفاده قرار نگیرد _به عبارت دیگر جز برای اطلاع خودتان اعتبار دیگری ندارد.
 
به علاوه، ۱ نسخه ی چاپی رایگان هم به آدرس خودتان پست می شود. این تنها نسخه ی رسمی چاپی رایگانی است که برای هر بار آزمون تافل برای خودتان ارسال می شود، و شما اگر تمایل به دریافتش دارید، می بایست حین ثبت نام آزمون تیک دریافت نسخه ی داوطلب را بزنید _وگرنه برایتان ارسال نمی شود. البته این نسخه هم مانند نسخه ی دیجیتالی قابلیت استفاده به عنوان یک مدرک معتبر برای اپلای دانشگاه و اموری نظیر این ندارد، اما به عنوان مدرکی در رزومه تان قرار دهید بسیار مهم و کاربردی است. بعدها، هر زمانی که بخواهید می توانید یک نسخه ی دیگر، اما با پرداخت هزینه برای خودتان سفارش بدهید.
 
متاسفانه هم به خاطر سیستم ضعیف پست ایران، و همچنین عدم روابط مستقیم بین ایران و آمریکا، احتمال تاخیرخیلی طولانی، و بعضا نرسیدن (گم شدن) نسخه ی چاپی داوطلب وجود دارد. اما جای شکرش باقی ست که اگر در ایمیلی به موسسه ی ETS ادعا کنید کارنامه را دریافت نکرده اید، آن ها یک نسخه ی دیگر برایتان می فرستند. 
تافل در یک نگاه

کارنامه ی آزمون تافل چه زمانی اعلام و ارسال می شود؟

حدودا ۱۰ روز بعد از جلسه ی آزمون، نسخه ی دیجیتال کارنامه ی شما در حساب ETS تان قرار می گیرد، که امکان دانلودش به صورت PDF هم وجود دارد. در حدود ۱۳ روز بعد از تاریخ آزمون هم نسخه های چاپی اصلی ارسال می شوند (هم برای دانشگاه هایی که انتخاب کرده اید و هم برای خودتان).
اگر مراکز تحویل گیرنده ی گزارش آزمون داخل آمریکا باشند، انتظار ۷ تا ۱۰ روز برای وصول آن ها را داشته باشید؛ و اگر خارج از آمریکا باشند، به نسبت فاصله، زمان انتظار بیشتر می شود (بین ۴ الی ۶ هفته). این زمان شامل نسخه یی که برای خودتان ارسال می شود هم هست.
تافل در یک نگاه

استفاده از مشاوره مشاوران معتبر و با تجربه

برای داشتن تجربه‌ه­ای مفید و تصمیمی منطقی و سنجیده یکی از پیشنهادات اساسی که حتما باید مدنظر متقاضیان شرکت در آزمون‌های بین المللی اعم از TOEFL، IELTS، GRE، EPT و سایر آزمون‌ها قرار گیرد استفاده از مشاوره­‌های درست و اصولی است، مشاورینی که بتوانند شما را با توجه به اهدافی که در نظر دارید راهنمایی کنند.
 
هدف اکثر شرکت‌کنندگان در این قبیل آزمون‌ها اخذ ویزای تحصیلی است که به واسطه‌ی آن بتوانند تحصیل خود را در خارج از کشور ادامه دهند و مدارک معتبر رشته‌ی تحصیلی خود را کسب نمایند.
 
موسسات بسیاری برای امر مشاوره تحصیلی و اعزام دانشجو خدمت رسانی می­‌کنند، ولی تجربه نشان داده است که متاسفانه برخی از این موسسات مشاوره­‌ی خود را با توجه به پتانسیل خود صورت می‌دهند و توجه کافی به نیاز و هدف­‌گذاریِ متقاضیان ندارند، از این رو پیشنهاد می­‌کنیم برای کسب مشاوره­‌های مهاجرتی به مراکزی مراجعه کنید که  مطمین هستید با توجه به نیاز شما، شما را در این راه هدایت می کنند. 
تافل در یک نگاه

منابع آزمون تافل چیست؟

یکی از مهم‌ترین سوال‌هایی که باید برای کسب نمره ی مناسب در آزمون تافل جواب آن را بدانید، شناخت منابع آزمون تافل است منابعی که برای آمادگی شرکت در آزمون می‌توانند به شما کمک شایانی بکنند.
چند عنوان از این منابع  را در زیر می­‌توانید ملاحظه نمایید.
 
Essential Words for The TOEFL
۱۱۰۰Words You Need to Know
Longman Preparation Course for The TOEFL
 
تافل در یک نگاه
برکرفته از ویکی پیدا و  و دیالولنگوییج
 
 درصورت نیاز به اطلاعات بیشتردراین زمینه می توانید ازطریق ایمیل
با ما درتماس بوده و سوالات و مباحثی که دغدغه ذهنیتان هستند را مطرح نمایید تا درپست های بعدی به آنها بپردازیم.
تافل در یک نگاه

ویژه

آموزشگاه زبان دانیال

زبان آموز جدید

2019 collection

آزمون های بین المللی

برای ثبت نام در آموزشگاه زبان دانیال می توانید با کلیک بر روی لینک زیر و پر کردن فرم ثبت نام اقدام نمایید.