آموزشگاه زبان دانیال 36239658-035

چگونه به زبان دوم فکر کنیم؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که مدرستان شما را به فکر کردن به زبان دوم ترغیب کرده باشد. اما این سوال دغدغه فکری شما می شود که چگونه ممکن است بتوانم به زبان دوم فکر کنم.  قبل از اینکه به  روش هایی که میتواند به شما کمک کند تا به زبان دوم فکرکنید بپردازم، لازم می دانم تا اول از همه دلیل اهمیت آن را برایتان روشن کنم.

مطالعات نشان داده اند که با فکر کردن در مورد چیزی به یک زبان خارجی شما می توانید تصمیمات بهتر و منطقی تری را اتخاذ کنید. گرچه تصمیم گیری بهتر تنها مزیت تفکر به زبان دوم نیست بلکه هنگامی که به زبان دوم فکر می کنید، زبان را سریعتر یاد گرفته و صحبت کردن نیز برایتان آسانتر خواهد شد.

این را همیشه درذهن داشته باشید که اگربتوانید در ذهنتان به زبان دوم صحبت کنید، صحبت کردن با دهان نیز برایتان بسیار سهل تر و لذت بخش تر خواهد بود.

بنابراین چگونه می توانید به زبان انگلیسی فکر کنید؟

۱- تصمیمات خود را به انگلیسی تصور کنید.

مسلما همیشه،  هرزمان تصمیم مهمی را درذهن دارید. یک روش بسیار ساده ولی کاربردی این است که به زبان مادری خود در مورد آن فکر نکنید. سعی کنید به انگلیسی به آن فکر کنید! 

البته بسته به سطح زبان تان، ممکن است ابتدا به آنچه می خواهید بگویید به زبان مادری فکر کنید و سپس آن را به انگلیسی ترجمه کنید. اما باید بدانید که این روش درستی نمیلاشد بلکه از همان ابتدا باید به زبان انگلیسی فکرکنید و نیازی به ترجمه ندارید – این روش به شما کمک می کند تا به انگلیسی تسلط بیشتری پیدا نمایید. زیرا فکرکردن به انگلیسی (بدون ترجمه) به درونی کردن زبان شما کمک می کند. وقتی اطلاعات را درونی می کنید بدان معنی است که آن را به خوبی یاد می گیرید و دیگر نیازی به فکر کردن در مورد آن نیست. درونی سازی زبان انگلیسی به این معنی است که لازم نیست هر بار که صحبت می کنید، قوانین و تلفظ ها را به خاطر بسپارید شما فقط صحبت می کنید دقیقا مثل زبان مادری. در زبان مادری شما نمی دانید که چرا آنچه که می گویید از لحاظ گرامری و تلفظی صحیح است زیرا این زبان را درونی کرده اید. بنابراین صحبت کردن به زبان انگلیسی در سر یا همان فکر کردن به زبان انگلیسی یک روش عالی و در عین حال راحت برای تمرین زبان انگلیسی است. لازم نیست نگران اشتباه در صحبت کردن و نفهمیده شدن باشید زیرا خیلی راحت می توانید اشتباه کنید ولی هم بفهمید وهم فهمیده شوید!

۲- حداقل در حد یک کلمه به انگلیسی فکر کنید. 

اولین نکته ای که اکثر زبان آموزان می پرسند این است که من نمی توانم انگلیسی صحبت کنم پس چگونه از من میخواهید به انگلیسی فکر کنم و اصلا چگونه می توانم کلمات را در ذهن در قالب جمله تولید کنم؟ 

پاسخ این است که اصلا جای نگرانی نیست شما می توانید به محض دانستن حتی تعداد کمی از واژگان شروع کنید. زمانی که ذهن شما هیچ مشغولیتی ندارد می توانید یک یا دو بار در روز در حد کلمات انگلیسی که می دانید به آنها فکر کنید. یعنی کافی است در هر جایی که هستید به اشیاء اطراف خود نگاه کنید و اسامی آن را به زبان انگلیسی در ذهن خود مرور کنید. البته این روش برای کسانی مناسب است که در سطح پائین تری قرار دارند. ولی هرگز سعی در حفظ قواعد گرامر انگلیسی یا اصطلاحات و ضرب المثل های خاصی نباشید.

 فراموش نکنید که برای فکر کردن به زبان انگلیسی هیچ وقت زود نیست اما شاید خیلی زود دیر شود! بنابراین تردید نکنید و از همین الان تک تک کلماتی را که به زبان انگلیسی می دانید در ذهن خود مرور کنید. شاید برای شما سخت باشد که بخواهید اسم اشیاء، حیوانات، میوه ها یا هر چیز دیگری را به زبان انگلیسی به یاد بیاورید . شایدحتی فراموش کنید  که قرار بود به زبان انگلیسی فکر کنید. اما نگران نباشید زیرا با بکارگیری روش های ذیل می توانید فکرکردن به زبان دوم را برای خود عادت کنید:

* استفاده از تلفن همراه

اولین قدم در این مسیر تغییر دادن زبان گو شی تان است. به تنظیمات آن رفته و زبان آن را به انگلیسی تغییر دهید تا هرزمان به آن نگاه کردید تلنگری برای مرور واژگان انگلیسی باشد.

* هدفمند کردن سرعت یادگیری

برای خود زمان بندی کنید و بسنجید تعداد لغات یا جملات مشخص را در چه مدت زمانی به یاد میآورید سپس سعی کنید آن را به بازی تبدیل کرده و در مدت زمان کوتاه تری همه آنها را تکرار کنید و دوباره همان تعداد در زمان کوتاه تر و بازهم کوتاه تر به خاطر آورید. پس از رسیدن به اوج سرعت ممکن، حتما به خود پاداش دهید!

* استفاده از برگه یادداشت 

کلمات را روی تکه های کاغد یادداشت کرده و آنها را در اطراف خانه بگذارید. به عنوان مثال، اسامی اشیاء داخل آشپزخانه را روی تکه های کاغذ گذاشته و روی وسایل بچسبانید. این روش نیز به شما یادآوری می کند که روزانه لغات را مرور کنید.

همین ترفندهای ساده  به شما کمک میکند تا فکرکردن به زبان انگلیسی برایتان به عادت تبدیل شود و این عادت مثبت باعث سرعت در یادگیری شما می شود.

۳- اتفاقات روزانه خود را روایت کنید.

write

راوی کسی است که داستانی را می گوید یا از روی آن می خواند. سعی کنید راوی زندگی خود شوید و روزمرگی های خود را با صدای خود به زبان خود بیان کنید. حتی برای تنوع شما میتوانید به عنوان یک ناظر زندگی خود را از بیرون نگاه کنید و آن را در ذهن خود به زبان انگلیسی روایت کنید بنابراین در این مورد شما می توانید در قالب سوم شخص او (HE /SHE)   داستان زندگی خود را روایت کنید. 

۴- مکالمه بسازید.

موضوعی را انتخاب کنید و وانمود کنید که با فرد دیگری در مورد آن در حال صحبت کردن هستید. اگر برای مصاحبه آماده می شوید، سعی کنید به پرسش های مصاحبه کننده پاسخ دهید. 

بازهم یادآوری میکنم که اصلا نگرانی درباره صحت گرامر و تلفظ نداشته باشید و فقط روی موضوع تمرکز کنید و زمانیکه اعتماد به نفس کافی برای مکالمه واقعی به زبان انگلیسی را کسب کردید فردی را به عنوان شریک مکالمات انگلیسی انتخاب کنید و تمرین های مکالمه را با وی انجام دهید.

۵-  خلاق باشید.

همانطور که در این مقاله گفتیم کلیدی ترین روش یادگیری فکر کردن به زبان دوم است. تصور کنید در حال انجام فعالیت روزانه خود هستید و سعی میکنید آن را به انگلیسی در ذهن خود مرور کرده و از این عادت بسیار مفید لذت ببرید اما در این حین به کلمه ای می رسید که معنی انگلیسی آن را نمی دانید در این موقع چه باید کرد؟ آیا باید مکالمه و فکر کردن به انگلیسی را قطع کنید؟ 

به هیچ وجه! شما به جای آنکه مکالمه را قطع کنید و سراغ فرهنگ لغت یا اپلیکیشن نصب شده روی تلفن همراه خود بروید می توانید خلاقیت به خرج دهید.

فراموش نکنید که همیشه برای بیان کردن هر چیزی به زبان انگلیسی بیش از یک راه وجود دارد. حتی اگر شما معنی کلمه ای را به زبان انگلیسی ندانید می توانید با خلاقیت خود مفهوم و منظور خود را به مخاطب خود منتقل کنید.

برای مثال می خواهید بگویید:

فراموش کردم فلفل اضافه کنم.   I forgot to add pepper.

ولی متاسفانه کلمه فلفل را فراموش میکنید. نهراسید. سراغ زبان فارسی، دیکشنری و … نروید.

 خلاق باشید و بگویید:

I forgot to make it spicy.

 بیشک شما جمله دقیق را نگفته اید ولی با خلاقیت خود منظور را منتقل کرده اید.

بنابراین از شمامی خواهم از این  پس چه زمانی که در ذهن خود به زبان انگلیسی فکر می کنید یا چه زمانی که مکالمه فرضی داریدو یا حتی زمانی که مکالمه واقعی دارید هرگز، هرگز و هرگز به زبان فارسی متوسل نشوید بلکه منظور خود را به طرق مختلف به زبان انگلیسی بیان کنید.

۶- از فرهنگ لغت تک زبانه استفاده کنید.

نهایتا زمانیکه نیاز به فرهنگ لغت دارید به شما توصیه می کنم حتما از فرهنگ لغت تک زبان استفاده کنید. توضیحات مربوط به کلمات را به انگلیسی مطالعه کنید زیرا این روش باعث می شود شما در معرض جملات انگلیسی بیشتری قرار گرفته و از ترجمه اجتناب کنید. در نتیجه فکر کردن به انگلیسی برای شما آسان تر خواهد شد. البته پر واضح است زمانیکه شما از فرهنگ لغت دو زبانه به سمت فرهنگ لغت تک زبانه کوچ می کنید در ابتدا برای شما بسیار پیچیده به نظر می رسد و استفاده از از فرهنگ لغت دوزبانه قابل فهم تر باشد اما هرگز دیگر سراغ فرهنگ لغت دوزبانه نروید به جای آن سراغ فرهنگ لغت های تک زبانه ای بروید که برای زبان آموزان سطوح پایین یا حتی کودکان نوشته شده اند. در این فرهنگ لغات جملات انگلیسی به صورت ساده استفاده شده تا قابل فهم باشند.

با بکارگیری این ترفندهای کاربردی ساده به فکرکردن به زبان دوم عادت کنید و بدین روش خود شاهد پیشرفت زبانی تان شوید. 

 

درصورت نیاز به اطلاعات بیشتر دراین زمینه می توانید ازطریق ایمیل

 nazila_entezarii@yahoo.com و

یا danialschools@gmail.com  با من درتماس بوده و سوالات و مباحثی که دغدغه ذهنیتان هستند را مطرح نمایید تا در پست های بعدی به آنها بپردازیم.

ویژه

آموزشگاه زبان دانیال

زبان آموز جدید

2019 collection

آزمون های بین المللی

برای ثبت نام در آموزشگاه زبان دانیال می توانید با کلیک بر روی لینک زیر و پر کردن فرم ثبت نام اقدام نمایید.