آموزشگاه زبان دانیال 36239658-035

چگونگی محاسبه امتیاز جهت مهاجرت به کانادا دغدغه ذهنی بسیاری از افراد است . در این مقاله سعی بر آن دارین تا به بررسی نحوه امتیازبندی برای مهاجرت به کانادا بپردازیم.

نحوه امتیاز بندی برای مهاجرت به کانادا

حالا که عزم خود را برای مهاجرت جزم کردید، با بررسی‌هایی که در مورد امتیاز بندی برای مهاجرت به کانادا انجام می‌دهید، می‌توانید یک سنجش نسبی از میزان موفقیت‌تان در این زمینه داشته باشید. در مهاجرت به کانادا امتیازبندی به دو صورت 100 و 1200 محاسبه می‌شود. در این امتیاز بندی، امتیازی که شما را واجد شرایط برای اقامت دائم می‌کند، حداقل 67 امتیاز است. امتیاز بندی‌های انجام شده بر اساس شرایط سن، تحصیلات، مدرک زبان، سابقه کار، جاب آفر و یا داشتن اقوام درجه یک و همچنین مجرد یا متاهل بودن شما تعیین می‌شود. امتیاز شما را دوبار می‌سنجند. بار اول از 100 بررسی می‌شود تا در صورتی که امتیاز بالای 67 را کسب کردید، امتیازتان از 1200 محاسبه ‌شود.

مهاجرت به کانادا جدول امتیاز از 100

امتیازی که شما برای گذراندن این مرحله نیاز دارید، بر اساس معیارهای زیر تعیین می‌شود.

تسلط به زبان

در این مورد تسلط شما به زبان انگلیسی یا فرانسوی، تعیین‌کننده امتیازتان است. مهارت نوشتن، خواندن، گوش کردن و صحبت کردن زبان اول و دوم شما است که امتیازی معادل حداکثر 28 دارد. برای تایید زبان اول، باید حداقل در سطح 7 آزمون CLB یا NCLC (آزمون‌های زبان انگلیسی یا فرانسه) و برای تایید زبان دوم، باید در چهار مهارت، حداقل در سطح 5 قرار داشته باشید.

میزان تحصیلات

اگر تحصیلاتتان را در خارج از کانادا گذراندید، باید مدرک‌تان را ارزیابی کنید. در واقع ارزیابی مدارک‌ نشان می‌دهد که مدرک‌تان ارزشی برابر با مدرک تحصیلی از یک دبیرستان یا کالج کانادایی دارد. به این ترتیب امتیاز مدرک از دیپلم تا دکترا افزایش پیدا می‌کند. مدرک دیپلم دارای 5 امتیاز، فوق دیپلم یک ساله 15 امتیاز، فوق دیپلم دو ساله 19 امتیاز، در صورتی که لیسانس خود را سه ساله گذرانده باشید، 21 امتیاز، اگر دارای دو مدرک لیسانس باشید، 22 امتیاز، فوق لیسانس 23 امتیاز و دکترا دارای 25 امتیاز است. بنابراین حداکثر امتیاز در این مورد 25 است.

مدرک تحصیلی

جدول امتیاز‌بندی

دیپلم5
فوق دیپلم یک ساله15
فوق دیپلم دو ساله19
لیسانس21 تا 22
فوق لیسانس23
دکتری25

سن

در این مورد، حداکثر امتیازتان 12 است که مربوط به سن 18 تا 35 سال است. از سن 36 تا 46 هرچه سن بالاتر رود، یک امتیاز کمتر می‌شود. برای افراد پایین‌تر از 18 سال و بالاتر از 47 سال نیز امتیازی در نظر گرفته نمی‌شود.

پیشنهاد شغلی در کانادا

اگر بتوانید از طریق پیشنهاد شغلی یا جاب آفر اقدام کنید، امتیاز این بخش یعنی حداکثر 10 امتیاز از آن شما خواهد بود. به این ترتیب می‌توانید توجه یک کارفرمای کانادایی را به خود جلب کنید تا بتوانید یک پیشنهاد شغلی تمام وقت با حقوق و به مدت حداقل یک سال داشته باشید. همچنین به عنوان یکی از شغل‌های موجود در لیست طبقه بندی مشاغل در کانادا در سطح A  یا B  قرار داشته باشد.

سابقه کار

این بخش دارای حداکثر 15 امتیاز است. تجربه کاری‌تان اگر یک سال باشد، دارای 9 امتیاز، بین 2 تا 3 سال 11 امتیاز، بین 4 یا 5 سال 13امتیاز و بالاتر از 6 سال 15 امتیاز دارد. سابقه کار شما بر اساس کاری که در کانادا یا خارج از کانادا به صورت تمام وقت داشتید،  یا کاری که همراه با تحصیل‌تان انجام می‌دادید، همچنین داشتن شغل آزاد محاسبه می‌شود.

انطباق پذیری

این مرحله دارای 10 امتیاز است تا در صورتی که شرایط زیر را داشته باشید، آن را کسب خواهید کرد:

 • متاهل هستید و قصد دارید با همسرتان به کانادا مهاجرت کنید.
 • فامیل درجه یک یا دو در کانادا داشته باشید که حداکثر امتیاز آن 5 است.
 • سطح زبان همسرتان CB4 به بالا باشد. 5 امتیاز در این بخش خواهید داشت. آزمون زبان برای 2 سال معتبر است.
 • اگر قبلا خودتان یا همسرتان دوران تحصیل خود را در کانادا گذراندید حداکثر 5 امتیاز در این بخش از آن شما است.
 • اگر قبلا به مدت حداقل یک سال به صورت قانونی در کانادا کار کردید حداکثر امتیاز 10 دارید.
 • اگر همسرتان به مدت حداقل یک سال در کانادا کار کرده باشد، حداکثر امتیاز برای شما 5 خواهد بود.

مهاجرت به کانادا جدول امتیاز از 1200

در این مورد، امتیاز خود را باید از 1200 محاسبه کنید. ویژگی‌های این نوع امتیازدهی نیز مانند امتیاز 100 است. به این ترتیب:

فاکتورافراد متقاضی متاهلافراد متقاضی مجرد
سن100110
مدرک تحصیلی120 تا 140 متغیر120 تا 150 متغیر
تسلط بر زبان150160
تجربه کار در کانادا7080

سن

حداکثر امتیاز شما در این بخش برای مجردین 110  و متاهلین 100 است که بین 20 تا 29 سال است. بعد از آن بیشترین امتیاز متعلق به سنین 19 و 30 سال است. متقاضیان 18 سال و افراد در سنین 31 تا 43 سال به ترتیب افزایش سن، امتیاز کمتری کسب می‌کنند. افراد بالای 45 سال فاقد امتیاز در این مورد هستند.

مدرک تحصیلی

حداکثر 150 بوده که متعلق به مدرک تحصیلی دکترا است. مدرک تحصیلی لیسانس و ارشد به ترتیب 120 و 135 برای مجردین است.

تسلط بر زبان

حداکثر امتیاز این بخش 160 است که مجموعا متعلق به سطح زبان اول شما در 4 مهارت زبان است. زبان اول برای افراد مجرد دارای حداکثر 34 امتیاز و برای افراد متاهل دارای 32 امتیاز است. یعنی امتیاز نهایی زبان به صورت مجموع هر 4 مهارت محاسبه می‌شود. برای مثال اگر سطح زبان شما در هر 4 مهارت نوشتن، خواندن، گوش کردن و صحبت کردن در سطح 7 باشد امتیاز این سطح 17 بوده و امتیاز شما 4 ×17 می‌شود.

تجربه کار در کانادا

در این مورد حداکثر امتیاز 80 است که برای سابقه کار 5 سال یا بیشتر است. اگر تجربه کار در کانادا به مدت یک سال داشته باشید امتیاز شما 40 است.

اگر مجرد هستید امتیازها به صورت بالا محاسبه می‌شود. در صورتی که متاهل باشید از امتیازهای فوق 10 امتیاز برای شما کسر می‌شود.

انطباق پذیری

حداکثر امتیازی که از مدرک تحصیلی، مدرک زبان و تجربه کار همسرتان می‌توانید به دست بیاورید، 40 امتیاز است.

 • در صورتی که همسرتان دارای مدرک تحصیلی ارشد یا دکترا است حداکثر امتیاز شما 10 است.
 • میزان تسلط زبان همسرتان برای شما حداکثر 5 امتیاز محاسبه می‌شود.

بنابراین تا اینجا در مورد ویژگی‌های انسانی در افراد مجرد حداکثر 500 امتیاز و در افراد متاهل 460 امتیاز  نیاز است. اما بخش دیگری که به آن نیاز است، در مورد مهارت‌های‌تان است. این بخش بر اساس دو دسته بندی صورت گرفته است:

 • دسته اول افرادی که دارای سابقه کار در کانادا نیستند

در این مورد با تقویت زبان رسمی می‌توانید از طریق تسلط زبان، مدرک تحصیلی و سابقه کار خارج از کانادا که دارید، توانایی خود را نشان دهید و امتیاز بالاتری بگیرید. درنتیجه اگر سابقه کار داخل کانادا ندارید، می‌توانید با تسلط بر روی مهارت‌های زبان و مدرک تحصیلی‌تان، امتیاز بالا بگیرید.

 • دسته دوم افرادی که دارای سابقه کار در کانادا هستند

در این مورد با سابقه کاری که دارید به همراه مدرک تحصیلی‌تان، و همچنین سابقه کار خارج از کانادا می‌توانید امتیاز کسب کنید. یعنی با سابقه کاری که دارید، با ارتقا مدرک تحصیلی و سابقه کار خارج از کانادا شانس خود را برای گرفتن امتیاز بیشتر می‌کنید.

حداکثر امتیاز در این بخش 100 امتیاز است.

محاسبه امتیاز اکسپرس اینتری 2019

افرادی که تمایل دارند جهت کار و زندگی به کانادا مهاجرت کنند و دارای حداقل یکی از معیارهای این برنامه های مهاجرتی می باشند، می توانند رسماً تقاضای خود را از طریق ایجاد یک پروفایل اکسپرس اینتری مطرح نمایند.

سیستم اکسپرس اینتری از سال 2015 به عنوان یکی از روش‌های مهاجرت به کانادا راه‌اندازی شد که روال مهاجرت نیروی متخصص را سریع‌تر کرد. در این سیستم برای رشته شغلی و تحصیلی محدودیت نداشته و می‌توانید در هر زمینه‌ای که متخصص هستید، درخواست دهید.

در این مورد، بر اساس ویژگی‌هایی همچون سن، تحصیلات، مدرک زبان و سابقه کاری به شما امتیاز داده می‌شود که حداقل امتیاز کسب شده شما باید 1200 باشد. یعنی ابتدا بعد از کسب امتیاز 67 ثبت نام اولیه‌تان در سایت اداره مهاجرت کانادا  انجام می‌گیرد و سپس اگر صلاحیت شما تایید شد، پروفایل خود را تشکیل می‌دهید و سراغ کسب امتیاز حداکثر 1200 می‌‌روید که به دو بخش 600 امتیازی تقسیم می‌شود.

بخش اول، امتیازات مربوط به مشخصات فرد متقاضی مانند سن، تحصیلات، تسلط به زبان انگلیسی و فرانسه، سابقه کاری در داخل یا خارج از کانادا بستگی دارد. اگر این 600 امتیاز را دریافت کنید، 600 امتیاز دوم در صورتی به شما تعلق می‌گیرد که از یکی از استان‌های کانادا دعوت نامه داشته باشید.

در صورتی که تحصیلات بعد از دیپلم‌تان را به مدت حداقل یک ساله یا دو ساله در کانادا گذرانده باشید، امتیاز ویژه به شما تعلق خواهد گرفت. همچنین اگر به مدت حداقل 8 ماه در کانادا دوره‌ی فنی حرفه‌ای گذرانده باشید، نیز امتیاز بیشتری خواهید گرفت.

برای دریافت 600 امتیاز اولیه پارامترهای زیر تاثیر زیادی در امتیازات شما دارد. پارامترهایی که در بالا به آن اشاره کردیم و همچنین اقامت اقوام درجه یک یا دو در کانادا از جمله این موارد است.

مراحل اکسپرس اینتری

بررسی صلاحیت متقاضی

حالا که به این مرحله رسیدید، اطلاعات اولیه خود را در سیستم وارد کرده و تمایل خود را برای مهاجرت به این کشور، اعلام می‌کنید. برای اینکه بتوانید ثبت نام خود را تکمیل کرده و نسبت به تکمیل پرونده اکسپرس اینتری اقدام کنید باید حداقل امتیاز این بخش را کسب کنید. حداقل امتیاز در اینجا یعنی 67 برای فدرال است. اگر امتیازات شما مطابق با روش‌های اکسپرس اینتری نباشد، طی چند ساعت پروفایل شما بسته شده و نامه ریجکت صادر می‌شود. اگر واجد شرایط باشید برای شما فایل نامبر صادر شده و وارد جمع متقاضیان در مرحله استخر (POOL) می‌شوید.

ورود به مرحله استخر

خب، تبریک می‌گوییم که به این مرحله رسیدید. در مرحله استخر اطلاعات خود را با دقت بیشتری در سیستم آنلاین اکسپرس اینتری وارد می‌کنید. در این مرحله به لیست اطلاعات مشاغل کانادا دسترسی خواهید داشت که در آن رزومه و اطلاعات خود را وارد می‌کنید. اگر پیشنهاد شغلی ندارید، در این لیست ثبت نام می‌کنید تا با یک کارفرمای کانادایی ارتباط بگیرید. در تمام این مراحل داشتن مدرک زبان انگلیسی و فرانسوی ضروری است. سپس به همراه سایر متقاضیان مانند خود، طبق یک سیستم طبقه بندی جدید، دسته بندی می‌شوید. امتیازبندی در این بخش بر اساس سه فاکتور ویژگی انسانی، فاکتورهای ترکیبی و مهارتی و پیشنهاد شغلی تعیین می‌شود.

ویژگی انسانی شامل سن، سطح تحصیلات، سطح زبان، سابقه کار در کانادا ، قابلیت انطباق است.

موارد ترکیبی که حداکثر 100 امتیاز دارد، دارای ترکیب مهارت‌های شما است. به این ترتیب که ترکیب سطح زبان و سطح تحصیلات‌تان 50 امتیاز، ترکیب سطح زبان و دارا بودن سابقه کار کانادایی تا 50 امتیاز، ترکیب سابقه کار در کانادا و خارج از کانادا تا 50 امتیاز و دارا بودن جاب آفر و سطح زبان نیز حداکثر 50 امتیاز دارد.

در سیستم اکسپرس اینتری شما به حداکثر 1200 امتیاز نیاز دارید.

ثبت درخواست پس از دریافت دعوتنامه

معمولا هر دو هفته یکبار اداره مهاجرت آمریکا متقاضیان را بر اساس امتیازاتی که کسب کردند، برای دریافت اقامت دائم دعوت می‌کند. دولت کانادا و کارفرمایان از استخر کاندیداها افراد مورد نظر خود را انتخاب می‌کنند. کسانی که دارای امتیاز بالا و بهترین مهارت باشند و همچنین متقاضیانی که دارای پیشنهاد شغلی از دولت کانادا باشند، جهت ارسال پرونده و مدارک مهاجر خود دعوت می‌شوند.

در این مرحله تکمیل بودن پروفایل‌تان می‌تواند در انتخاب شما توسط دولت فدرال، تاثیرگذار باشد. از زمان دریافت دعوت نامه از دولت کانادا تا 90 روز فرصت دارید تا درخواست اقامت دائم خود را ثبت کنید. در غیر این صورت پروفایل شما از سیستم حذف می‌شود.

صدور ویزا

پس از بررسی مدارک توسط افسر سفارت، در صورتی که تمام مدارک‌تان کامل باشد، دولت کانادا برای صدور ویزای شما اقدام می‌کند که این فرایند معمولا 6 ماه زمان می‌برد.

موارد زیر در طی کردن این مراحل کمک‌تان خواهد کرد:

 • برای بررسی ویزا حدود 8 ماه تا یک سال انتظار خود را آماده کنید.
 • برای اثبات سابقه کاری خود ارائه مدرک بیمه‌ای الزام نیست
 • در سیستم اکسپرس انتری فقط سطح تحصیلات شما مهم است و محدودیت رسته برایتان وجود ندارد.

در صورتی که با این سیستم(اکسپرس اینتری) دعوت شدید، اسکن کلیه مدارک‌تان را به اداره مهاجرت ارسال می‌کنید تا در صورت عدم داشتن مشکل امنیتی یا پزشکی، ویزای خود را دریافت کنید.

برای اخذ ویزا باید از تمکن مالی برخوردار باشید(حداقل 100 میلیون) که با نرخ دلار دولتی تغییر می‌کند.

با توجه به اینکه ثبت و بررسی امتیازها جهت اخذ ویزا نیاز به تخصص دارد و در صورتی که آشنایی کامل با این روال نداشته باشید، ممکن است انرژی، زمان و سرمایه شما به هدر رود. متخصصان ایران کانادا با ثبت حرفه‌ای اطلاعات شما و پیگیری مستمر، امکان اخذ ویزا را برایتان فراهم می‌کند. ضمن اینکه با وجود شرایط اکسپرس اینتری، بسیاری از افرادی که با سیستم قبلی نتوانستند اقدام کنند، با این روش امکان اقدام و اخذ ویزا برایشان فراهم شد.

برگرفته از سایت ایران کانادا

ویژه

آموزشگاه زبان دانیال

زبان آموز جدید

2019 collection

آزمون های بین المللی

برای ثبت نام در آموزشگاه زبان دانیال می توانید با کلیک بر روی لینک زیر و پر کردن فرم ثبت نام اقدام نمایید.