Search
Close this search box.

آموزشگاه زبان دانیال

دلایل شکست یادگیری انگلیسی

شاید یکی از دلایل شکست یادگیری زبان انگلیسی برای شما هم پیش آماده باشد. شاید بارها قصد یادگیری زبان کرده اید ولی یا اصلا شروع نکرده اید یا در همان ابتدای کار رها کرده باشید. یا برای ما پیش می‌آید که زبان آموزانی در ترم های نسبتا بالا ببینیم که در دانش و روان بودن در صحبت (Fluency) حرف چندانی برای گفتن نداشته و احساس شکست می‌کنند. برای اینکه به این سرنوشت ها دچار نشویم باید علل این شکست در یادگیری زبان انگلیسی را بررسی کنیم. 

در این مقاله 10 دلیل اصلی را به طور خلاصه مرور می کنیم.

 

دلیل اول: “یادگیری زبان جذاب نیست وحوصله ام را سر می بره”

اگر فکر می کنید یادگیری زبان برای شما حوصله سر بر شده است باید سریعاً به دنبال راه چاره باشید. مشکل از زبان نیست مشکل از متدی است که آنرا برای یادگیری انتخاب کرده اید. برای مبارزه با کسل کنندگی یادگیری زبان این کارها را بکنید: فیلم های انگلیسی زبان جذاب ببینید، آهنگ های خوب گوش کنید و آنها را با صدای بلند بخوانید! هر کاری که فکر می کنید به شما انرژی می دهد انجام دهید. هر کسی سلیقه ای دارد، فاکتوری که روند یادگیری را جذاب می کند پیدا کنید و از آن استفاده کنید.

بنابراین اگر دیدگاه درست و مشخصی از یادگیری زبان نداشته باشید شما هم ممکن است گرفتار ناامیدی شوید. بنابراین اگر فکر کردید در حال از دست دادن پشتکار خود هستید، باید سریعاً نحوه یادگیری خود را تغییرداده و آن را جذاب تر و لذت بخش تر کنید.

سن یادگیری

دلیل دوم: “برای یادگیری زبان پیر شده‌ام. باید وقتی بچه بودم کلاس می‌رفتم.”

یادگیری زبان در خردسالی یک مزیت بزرگ دارد و آن هم این است که کودک خود را بیش از حد درگیر قوانین و ترجمه کردن عبارات نمی‌کند. به همین خاطر است که خردسالان زبان مادری خود را به سرعت و بدون زحمت خاصی می‌آموزند.

از طرف دیگر، یادگیری زبان انگلیسی در بزرگسالی یک مزیت بزرگ دارد: شما آگاهانه می‌آموزید، توانایی سوال پرسیدن و فکر کردن دارید، می‌دانید چه می‌خواهید و آنقدر معلومات عمومی دارید که به پیشرفت شما کمک کنند.

کلاس های زبان انگلیسی برای کودکان نمی‌توانند از سطح متوسط بالاتر بروند، چون کودکان معمولا دانش لازم برای رسیدن به سطوح پیشرفته را ندارند. اگر در کودکی هم کلاس رفته باشید، باز هم باید بیشتر بخوانید!

سن و یادگیری زبان

توان مالی

دلیل سوم: “توان مالی ندارم

پول دم دست ترین بهانه ای است که افراد برای توضیح علت عدم یادگیری هر چیزی به زبان می آورند. اما آیا واقعاً نمی شود هزینه های حاشیه ای و بی مورد دیگر را در زندگی کاهش داد یا حذف کرد تا بتوان برای ثبت نام در کلاس آموزش زبان ذخیره کرد؟ پاسخ مثبت است، کافی است برای نحوه خرج کردن پول توجیبی یا حقوق خود برنامه ریزی کنید و تا آنجا که می توانید هزینه های جانبی را کاهش دهید. هزینه کلاس آموزش زبان انگلیسی معمولاً ماهی یکبار از زبان آموز اخذ می شود بنابراین بهانه کردن هزینه کلاس ها بی مورد است.

دلیل چهارم: من استعداد یادگیری زبان ندارم.”

درست است که افراد مختلف استعدادها و توانایی‌های گوناگون دارند. یکی ریاضی‌دان شده، یکی نقاش و دیگری هم یک بازیکن بسکتبال حرفه‌ای. این آدم‌ها نمی‌توانند جای یکدیگر را بگیرند. این موضوع در یادگیری زبان هم تا حدی وجود دارد، بالاخره واقعیت این است که بعضی از شاگردان درس را سریع تر و با زحمت کمتری یاد می‌گیرند.

اما یادگیری زبان و یادگیری پیانو دو موضوع کاملا متفاوت هستند. در صورتی که به نارسایی‌های ذهنی و حرکتی شدید مبتلا نباشید، با هر نوع هوش و استعداد می‌توانید زبان انگلیسی را به خوبی بیاموزید.

بزرگ‌ترین لطفی که می‌توانید در حق خود بکنید این است که برای یادگیری زبان انگیزه داشته باشید. پشتکار و علاقه به یادگیری همه چیز است، پس همین حالا تفکرات منفی را کنار گذاشته و تلاش کنید راه دیگری برای یادگیری پیدا کنید. در این راه‌، مشاوران آموزشی ما هم در کنار شما هستند!

اشباهات

دلیل پنجم: اشتباهاتم خیلی زیاده، اگه حرف بزنم همه بهم می‌خندن.”

بسیار خوب. اشتباه می‌کنید. اشتباهاتتان هم زیاد و وحشتناک هستند. هر چه می‌گویید قبول.

اما کسی به خاطر اشتباه حرف زدنتان به شما نخواهد خندید.

در یک کلاس زبان انگلیسی خوب و استاندارد، معلم آنقدر در مدیریت کلاس (Classroom Management) توانایی و تبحر دارد که کار به این جاها نکشد. در ضمن، شما به این خاطر کلاس می‌آیید که اشتباه می‌کنید. اگر قرار بود اشتباه نداشته باشید، شاید می‌توانستید جای معلم را بگیرید.

حتی اگر چندین برابر دیگر زبان آموزان اشتباه گرامری دارید، باید باز هم با آرامش به صحبت کردن ادامه بدهید و بگذارید معلم شما به تصحیح اشتباهات شما بپردازد. این قسمت ماجرا به عهده ماست! پس نگذارید اشتباه کردن از دلایل شکست یادگیری انگلیسی شما شود.

 
دلیل ششم: “وقت ندارم برم کلاس و توی خونه تمرین کنم.”

با کمال احترام، با این صحبت شما مخالفیم. هر چقدر هم سرتان شلوغ باشد باز هم وقت دارید.

برای این حرف دلیل داریم. بسیاری از آدم های به شدت یرشلوغ (مخصوصا ما ایرانی‌ها) برای کاری که به آن علاقه دارند وقت دارند. چک کردن اینستاگرام، بازی Candy Crush یا دیدن اخبار.

آن چیزی که تعیین می‌کند برای کاری وقت داریم یا نه، اولویت های ماست. اگر کاری واقعا مورد علاقه ما باشد، در هر شرایطی برایش وقت پیدا می‌کنیم. ولی اگه بعد مسافت تا آموزشگاه مورد نظرتان  را دلیل وقت نداشتن می کنید تا حدی حق با شماست ولی خبر خوب این است که با پیشرفت تکنولوژی میتوانید با شرکت در کلاس های آنلاین به هدف خود برسید. 

حالا تنها چیزی که می‌ماند ایجاد انگیزه است که این قسمت کار را به ما بسپارید.

نداشتن هدف

دلیل هفتم: نداشتن هدف

خیلی از افراد نمی‌دانند چرا دارند کلاس زبان نمی‌روند. اشتباه نکنید! خیلی ها می‌گویند “برای کارم نیاز دارم” یا “می‌خواهم مهاجرت کنم”. اما اینها هدف نیستند.

همانطور که قبلا هم گفته‌ایم، هدف شما باید مشخص، زمان دار و قابل دستیابی باشد. برای مثال، دو سال دیگر همین موقع، آیلتس 6.5. تمام!

دلیل هشتم: نداشتن حس مسئولیت پذیری

یادگیری زبان چیزی نیست که بدون تلاش و پشتکار اتفاق بیفتد. به کاری که می‌کنید متعهد باشید، دست از تلاش برندارید و برای آن به صورت روزانه وقت بگذارید. این موضوع ربطی به هوش و استعداد شما هم ندارد.

دلیل نهم: عدم وجود یک برنامه یا روش مناسب

داشتن هدف و مسئولیت پذیری دو شرط لازم اما ناکافی برای یادگیری هستند. توصیه می‌کنیم در انتخاب روش، کتاب، آموزشگاه، استاد و … وسواس به خرج داده و به کمتر از بهترین ها راضی نشوید!

دلیل دهم: اینجا در ایران چیزی نمیشه یاد گرفت. اگه در یک کشور انگلیسی زبان باشم، سریع تر راه می‌افتم.”

درست است که قرار گرفتن در یک محیط انگلیسی زبان به تقویت زبان شما کمک فراوانی می‌کند، اما در اینجا به دو نکته باید توجه کنید:

اول اینکه همینجا در ایران هم کلی آدم هست که بتوانید با آنها انگلیسی حرف بزنید. شرکت در کلاس های جانبی مثل کلاس های بحث آزاد یکی از بهترین انتخاب های شماست.

دوم اینکه اگر زبان شما ضعیف باشد و ناگهان وسط یک کشور پر از انگلیسی زبان بومی (Native) قرار بگیرید، ممکن است این اتفاق نتیجه کاملا عکس داده باعث کم شدن اعتماد به نفس و منزوی شما از جامعه شود.

پس تا جایی که امکان دارد همینجا یادگیری را انجام داده و آن را به فردا موکول نکنید.

در این مسیر، موانعی هم در پیش روی شما قرار گرفته‌اند.

حالا باید چه کار کرد؟

احتمالا همین حالا هم دلایل شکست یادگیری انگلیسی را به خوبی دریافته اید. هر کار اشتباهی که تابحال انجام می‌دادید را کنار بگذارید و چند دقیقه به این فکر کنید اصلا چرا می‌خواهید انگلیسی یاد بگیرید و الان در چه جایگاهی قرار دارید.

تعارف را با خودتان کنار بگذارید و از همین حالا شیوه یادگیری خود را تغییر دهید!

آموزشگاه زبان دانیال با بهره مندی از بهترین امکانات و اساتید زبان آماده است تا با مشاوران خود بهترین روش ها و کوتاه ترین مسیر ها را در اختیار شما قرار دهد.

منبع: اصلی، آفاق ال سی

اگر از این مقاله خوشتون اومده برای دوستانتون بفرستین.

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Telegram
Share on Whatsapp

نظر خودتون را پست کنید.