Search
Close this search box.

آموزشگاه زبان دانیال

مدت زمان مورد نیاز برای یادگیری زبان دوم چقدر است؟

 اگر موفق به دریافت نتیجه‌ای که می‌خواستید نشده اید، به این دلیل نیست که دریادگیری زبان استعداد ندارید. فقط و فقط به این دلیل است که روش مخصوص یادگیری زبان خود را نیافته‌اید. در این مقاله سعی ما برآن است تا به ۱۰ روش کلیدی برای پیشرفت زبان شما بپردازیم.

۱- از اشتباه کردن نهراسید!

اشتباه کردن پلی به سوی یادگیری شماست. اعتماد به نفس خود را بالا برده و سعی کنید از اشتباهات خود بیاموزید. 

۲-مرور مروز مرور کنید!

یکی از اساسی ترین روش ها مرور! مرور! مرور! و بازهم مرور است. مطمئن شوید که زمان کافی برای مرور مطالبی که در گذشته یادگرفته اید اختصاص میدهید.

۳- برنامه ریزی درست داشته باشید!

یادگیری باید منظم و مستمر انجام شود. برنامه آموزشی برای خودتان تهیه کنید. مشخص کنید روزانه چندساعت را می‌توانید برای این کار اختصاص دهید ومهم اینجاست که باید به برنامه خود پایبند باشید.

۴- با گوش دادن به صدای خودتان یاد بگیرید!

تجربه نشان می دهد که ضبط صدای خودتان می تواند کمک بزرگی برای مهارت صحبت کردن شما باشد. اصولا هیچ کس دوست ندارد صدای ضبط شده خود را بشنود، ولی شجاع باشید و امتحان کنید تا خود سرعت پیشرفتتان را حس کنید. صدای خودتان را ضبط کنید و به لهجه و تلفظ تان گوش کنید. این روش به شما کمک می‌کند تا متوجه مشکلاتتان نیز بشوید.

۵- دفترچه یادداشت درست کنید!

دفترچه یادداشتی را برای یادداشت کلمات جدیدی که می آموزید اختصاص دهید. سعی کنید آن را همیشه  به همراه داشته باشید. از آن کلمات یادداشت شده درجملات استفاده کنید و سعی کنید حداقل 3 مرتبه آنها را هنگام صحبت کردن به کار ببرید. فراموش نکنید که حفظ کردن یک کلمه به واسطه‌ی خواندن آن در یک جمله ساده‌تر و کارآمدتر از حفظ کردن آن به تنهایی است.

به عبارت دیگر در یادگیری لغات از حفظ لیست لغت بپرهیزید. هرچند حفظ لیست لغت یکی ازرایج ترین روش‌ها برای شرکت در آزمون ها میباشد. اما این فقط یک تمرین خوب برای مطالعه کوتاه مدت محسوب می‌شود چراکه اغلب اوقات اطلاعاتی که برای گذراندن آزمون حفظ می شوند در ذهن شما باقی نمی‌مانند و کمکی به یادگیری طولانی مدت شما نمی کند.

روش کاربردی دیگر در این زمینه یادگیری ریشه‌ی کلمات است. زیرا ریشه ها کمک می‌کنند تا معنی کلمات را دریابید. برای مثال: Scrib = نوشتن ،min = کوچک. 

ووقتی کلمه جدید را یاد گرفتید، به همه اشکال دیگر آن نیز دقت کنید: beautiful  (صفت)،beauty (اسم)، beautifully (قید)

یادگیری پیشوند‌ها ( dis-, un-,re-) و پسوندها ( -ly, -ment, -ful ) نیز میتوانند قدم مهمی در یادگیری سریع تر لغات باشند. 

۶-به موسیقی گوش بدهید!

موسیقی میتواند گامی جذاب و موثر در یادگیری باشد. سعی کنید آهنگ‌هایی را انتخاب کنید که متن شیوا و واضحی دارند.

۷- فیلم ببینید!

در سطوح پایین تر، به جای تلویزیون، از دی وی دی استفاده کنید زیرا این فرصت را به شما میدهد تا چندین و چند بار آن را تماشا کنید و اطلاعاتی که ممکن است با یک بار تماشا از دست داده باشید را دوباره مرور کنید. اما در سطوح بالاتر تماشای تلویزیون نیز این شانس را به شما می‌دهد که موردی را صرفا برای یک بار به شکل صحیح بشنوید. 

۸- حوصله کنید!

یکی از روش های به نظر پیش پا افتاده اما کلیدی این است که برای بالا بردن سطح خود عجله نکنید. روی سطحی که هم اکنون قرار دارید تمرکز کرده و سعی کنید خود را از لحاظ هر ۴ مهارت اصلی گوش کردن، صحبت کردن، خواندن و نوشتن به سطح استاندارد جهانی آن برسانید.

بنابراین برای سطوح پایین ترکتاب کودکان کلمات ساده‌تری دارد و می توانند برای شروع گزینه مناسبی باشند. درسطوح بالاترمقالات، کجلات و روزنامه‌ها منابع مناسبی محسوب می شوند. 

برای پیشرفت درک مطلب خود ابتدا سعی کنید کل مطلب را بخوانید. نگران درک معنی تک تک کلمات نباشید، اگر معنی کلمه‌ای را نفهمیدید، سعی کنید معنی را از روی متن حدس بزنید.

به کلمات اطراف آن در جمله دقت کنید زیرا این کلمات، سرنخی به شما می‌دهند. و اگر نهایتا متوجه نشدید سپس برگردید و معنی کلمات جدید را چک کنید. 

گرچه تنها با خواندن کتاب نمی‌توانید انگلیسی بیاموزید. مانند راندن اتومبیل، باید عملا آن را بیاموزید. و طبیعی‌ترین روش برای یادگیری از طریق صحبت کردن است. . اگر وقتی صحبت می‌کنید عصبی می شوید، قبل از اینکه چیزی بگویید دو بار نفس عمیق بکشید .وقتی احساس آرامش داشته باشید بهتر صحبت خواهید کرد.

مثبت اندیش باشید! و هرگز تسلیم نشوید! گاها احساس می‌کنید که روند یادگیریتان به اندازه کافی سریع نیست. این حس نگرانی را اکثرا تجربه می کنند بنابراین نگران نباشید زیرا این حس در نهایت منتهی به یادگیری زبانتان خواهد شد. از یادگیریتان لذت ببرید! شک نکنید وقتی از کاری لذت میبرید بیشتر یاد میگیرید.

۹- لذت ببرید!

از زبان انگلیسی هر زمانی و هرجایی که تمرکز و آرامش بیشتری دارید به مطالعه بپردازید. حتی از ساعت بدن خود استفاده کنید. اگر تمایل به مطالعه در روز ندارید، شب مطالعه کنیدو غیره. زیرا تمرکز و آرامش نقش اصلی را برای سرعت یادگیری ایفا میکنند. به همین راحتی!

۱۰- سبک یادگیری خود را مشخص کنید!

به این فکر کنید که سبک یادگیری شما چگونه است. این فرآیند می‌تواند شامل حفظ کردن، خواندن، مکالمه، خلاصه نویسی یا روش‌هایی دیگرباشد حتی ممکن است  در یک محیط ساکت و به تنهایی یا همراه یک گروه بهتر انجام شود بنابراین سعی کنید روش خاص خودتان را شناسایی کنید. درباره روشهایی که در گذشته برای شما موفقیت آمیز بوده‌اند فکر کنید و به یادگیری به شیوه‌ی آن روشها ادامه دهید.

اگر از این مقاله خوشتون اومده برای دوستانتون بفرستین.

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Telegram
Share on Whatsapp

نظر خودتون را پست کنید.