Search
Close this search box.

آموزشگاه زبان دانیال

یادگیری زبان انگلیسی به کمک موسیقی

یادگیری زبان انگلیسی به کمک موسیقی

یکی از روش های کاربردی یادگیری زبان انگلیسی گوش دادن به آهنگ های انگلیسی است، در بسیاری از اوقات شما برای تفریح و سرگرمی و لذت بردن شروع به گوش دادن به آهنگ های انگلیسی می‌کنید! اما اینبار قرار است که هم گوش دهید هم بخوانید. یادگیری زبان انگلیسی به کمک موسیقی

 برای یادگیری زبان انگلیسی با کمک موسیقی چه باید بکنیم؟

قبل از شروع برنامه‌ی یادگیری، باید فهرستی از آهنگ‌های موردنظرتان را پیدا کنید. انتخاب موسیقی مناسب بسیار مهم است زیرا بسیاری از آهنگ‌ها گزینه‌های مناسبی برای یادگیری زبان با موسیقی نیستند از جمله:

 • موسیقی با زبانی سخت و غیرمتداول که در مکالمات عادی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.
 • برخی از آهنگ‌ها هم بسیار تند و سریع خوانده می‌شوند و نمی‌توان از آنها چیزی یاد گرفت.
 • آهنگ‌هایی که از قبل متن ترانه آنها را دیده اید هم تاحدی مانع یادگیری خوب می‌شوند.

 

۸ ترفند یادگیری زبان انگلیسی به کمک موسیقی
۱. از منبع خوب و غنی موسیقی استفاداه کنید
 •  و یوتیوب (YouTube) شامل تعداد فراوانی ویدئو و موسیقی هستند که بعضی از آنها زیرنویس انگلیسی هم دارند. استفاده از کتابخانه‌ی موسیقی آنها خالی از لطف نیست.
 • وب‌سایت اسپاتیفای (Spotify) نیز سرویسی است که با عضویت در آن به تعداد زیادی آهنگ و موسیقی دسترسی پیدا خواهید کرد و ضمنا از جریان‌های روز باخبر خواهید شد.
۲. آهنگ‌های مناسبی انتخاب کنید
 • برای یادگیری زبان با موسیقی باید به آهنگ‌هایی گوش کنید که موردپسندتان است. در غیر این صورت، خیلی زود خسته خواهید شد.
 • آهنگ‌هایی را انتخاب کنید که نه خیلی تند و سخت خوانده می‌شوند نه خیلی ساده هستند. بهتر است از آهنگ‌هایی کمک بگیرید که در آنها از زبان رایج روزمره استفاده می‌شود.
 • یادتان باشد که برخی از خواننده‌ها، به شکل خاصی می‌خوانند و ممکن است یک واژه یا عبارت را دقیقا مانند شکل اصلی آن تلفظ نکنند. مثلا موسیقی هِوی‌متال احتمالا گزینه‌ی خوبی برای یادگیری زبان با موسیقی نیست.
 • آهنگ‌هایی را انتخاب کنید که یک داستان را روایت می‌کنند. در این صورت بهتر می‌توانید ترانه را درک و تجسم کنید. اگر خیلی خیلی مبتدی هستید حتی انتخاب از میان آهنگ‌های کودکان و انیمیشن‌های دیزنی هم فکر بدی نخواهد بود.
 • با موسیقی پاپ شروع کنید. موسیقی پاپ معمولا مضامین عاشقانه دارد و عبارات و لغات در آن تکرار می‌شوند. با به‌دست آوردن تسلط اولیه، به دیگر سبک‌های موسیقی هم گوش کنید.
۳. برای هضم و درک بهتر موسیقی از متن ترانه‌ها کمک بگیرید

یادگیری زبان با موسیقی روش بسیار خوب و جالبی است. برای یادگیری بهتر، لازم است زمانی را به یادگیری متن ترانه‌ها و درک آنها اختصاص بدهید. معلمین به این کار یعنی تهیه‌ی مواد لازم برای یادگیری در شروع فرایند آموختن، «داربست زدن» می‌گویند. یعنی فراهم کردن مراحل اولیه‌ی یادگیری و مواد آموزشی لازم. در واقع تهیه‌ی نوعی پیش‌زمینه برای آغاز فرایند یادگیری. برای دست‌یابی به متن ترانه‌های مختلف می‌توانید از منابع زیر بهره ببرید:

 • Lyrics.com و Smartlyrics.com هردو از جمله وب‌سایت‌هایی هستند که منابع غنی و کتابخانه‌ای پر از متن ترانه آهنگ‌های مختلف دارند.
 • Music English هم مجموعه‌ای از ویدئوهای یوتیوب است که همگی دارای زیرنویس هستند.
۴. متن ترانه‌ها و لغات را مطالعه و تمرین کنید

برای هضم و درک بهتر متن ترانه‌ها بهتر است به‌طور منظم بر واژه‌ها و متن مروری داشته باشید. کل متن ترانه را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید و لغات موجود در هر بخش را از طریق فلش‌کارت یا سایر روش‌های به خاطر سپاری کلمات انگلیسی حفظ کنید.

۵. با ترانه هم‌خوانی کنید

مهم نیست که کیفیت صدای تان چگونه است و چگونه می خوانید. اما تلاش کنید تا با موسیقی هم‌خوانی داشته باشید. با این کار با ریتم و نوای آهنگ هماهنگ می‌شوید و حالت دهان‌تان در ادا کردن واژه‌ها و عبارات با شکل واقعی تلفظ تطابق بهتری پیدا می‌کند. 

۶. ترانه را از حفظ بخوانید

بعد از مدتی که روی ترانه کار کردید، توانایی از حفظ خواندن هم در شما به‌وجود خواهد آمد. اگر بتوانید بدون نگاه کردن به متن ترانه از حفظ و بدون اشتباه، آن را بخوانید یعنی گام بلندی رو به جلو برداشته‌اید. پس شما می‌توانید از لغات و عبارات در حرف زدن عادی خود هم بهره ببرید.

۷. مرور کنید

لازم نیست حتما روی یک ترانه و آهنگ تسلط کامل پیدا کنید و بعد به سراغ مورد بعدی بروید. بهتر است با به دست آوردن تسلط نسبی روی یک ترانه، به‌سراغ ترانه‌ی بعدی بروید و به‌طور متناوب در حین یادگیری ترانه‌ی جدید، به مرور و دوره کردن ترانه‌ی قبلی هم بپردازید. به این کار «یادگیری با فاصله» گفته می‌شود و ثابت شده که اثرات مثبت آن از یادگیری فشرده و یک‌باره بیشتر است.

۸. در انتخاب آهنگ‌های جدید دقت کنید

این مرحله شاید سخت‌ترین مرحله در یادگیری زبان با موسیقی باشد. هر آهنگ تازه‌ای که کار می‌کنید باید شامل تعدادی لغت جدید با نسبتی متعادل باشد. یعنی تعداد واژه‌های جدید خیلی خیلی زیاد یا خیلی خیلی کم نباشد. اگر بخشی از لغات موجود در ترانه‌ی جدید با دانسته‌های قبلی‌تان هم‌پوشانی داشته باشد، هم لغات قبلی، بهتر در مغزتان می‌نشیند و هم در تقویت انگیزه یادگیری زبان موثر است.

به کمک یادگیری زبان با موسیقی، اوقات خوبی برای خود فراهم خواهید کرد. موسیقی زبانی جهانی است و همه می‌توانند با آن ارتباط برقرار کنند و از آن لذت ببرند. با گوش کردن هر روزه به موسیقی‌های انگلیسی‌زبان شاهد پیشرفت فوق‌العاده‌ای در خود خواهید بود. وقتی آموزش را با فعالیت‌های مفرحی چون گوش دادن به موسیقی و آواز خواندن دنبال می‌کنید، حتی متوجه نخواهید شد که در مسیر یادگیری هستید، تازه از اوقات‌تان هم لذت می‌برید!

درصورت نیاز به اطلاعات بیشتردراین زمینه می توانید ازطریق ایمیل

nazila_entezarii@yahoo.com 
danialschools@gmail.com

باما درتماس بوده و سوالات و مباحثی که دغدغه ذهنیتان هستند را مطرح نمایید تا درپست های بعدی به آنها بپردازیم.

اگر از این مقاله خوشتون اومده برای دوستانتون بفرستین.

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Telegram
Share on Whatsapp

نظر خودتون را پست کنید.