Search
Close this search box.

آموزشگاه زبان دانیال

یادگیری زبان انگلیسی به کمک کتاب های داستان

یادگیری زبان انگلیسی به کمک کتاب های داستان سالیان سال است که جزو محبوب ترین روش های یادگیری زبان انگلیسی می‌باشد و همچنین سالیان زیادی است که در موسسات آموزش زبان انگلیسی از کتاب های داستان انگلیسی استفاده می‌‌شود همه از بازده بالای آن صحبت می‌کنند. اگر در حال یادگیری زبان انگلیسی هستید و فقط کتاب‌های درسی مطالعه می‌کنید، احتمالا پیش آمده که احساس خستگی کنید. بهتر است کمی فضا را عوض کنید و از راه دیگری آموزش زبان انگلیسی را دنبال کنید.کتاب داستان؛ یک پیشنهاد عالی برای  گذر از این کسالت ناشی از مطالعه مداوم کتب درسی زبان انگلیسی است. یادگیری زبان انگلیسی به کمک کتاب های داستان

کتاب داستان‌ها بدلیل داشتن فضای داستانی باعث اشتیاق خواننده به ادامه مطالعه می‌شوند. این کار علاوه بر اینکه باعث لذت شما و غرق شدن در فضای داستان می‌شود، دامنه لغات شما را هم افزایش داده و بیشتر با جمله بندی‌ها و دستورهای گرامری آشنا می‌شوید.

چگونه کتاب داستان بخوانیم؟

برای شروع ابتدا باید کتاب مناسب خود را پیدا کنید. کتاب مورد نظرتان را که موضوع جالبی هم دارد انتخاب کنید. نگاهی به صفحات آن بیندازید، اگر در هر صفحه حدودا” ۴-۳ کلمه بریتان ناآشناست ولی موضوع را متوجه می‌شوید، این کتاب مناسب سطح شماست. اما اگر به هیچ عنوان متوجه داستان کتاب نمی‌شوید، کتاب مناسبی را انتخاب نکرده اید.توصیه می‌شود هر کتاب در ۴ مرحله خوانده شود تا یادگیری به طور کامل انجام شود. در بار اول، در حالی که فایل صوتی در حال پخش است، به طور همزمان شروع به مطالعه کتاب کنید. قاعدتا” باید متوجه موضوع کلی داستان بشوید. هر جا که به کلمه جدیدی برخوردید، آن را علامت بزنید تا بعدا” معنی آن را پیدا کنید. سعی کنید مفهوم کلی جملات را درک کنید و در دانستن معنی تک تک لغات وسواس به خرج ندهید.
در مرحله دوم معانی کلماتی که مشخص کردید را از دیکشنری پیدا کرده و یادداشت کنید. بهتر است از دیکشنری انگلیسی به انگلیسی استفاده کنید. در مرحله سوم، دوباره کتاب را به همراه فایل صوتی آن گوش کنید. این بار با توجه به اینکه معنی همه کلمات را می‌دانید باید متوجه همه داستان با جزییات آن بشوید.
بهتر است بین این مراحل وقفه کمتری باشد تا نتیجه بهتری بگیرید. در مرحله آخر، پیشنهاد می‌کنیم فایل صوتی را به تنهایی گوش دهید. این بخش مهارت لیسنیگ شما را تثبیت می‌کند.

خواندن کتاب داستان چه کمکی می‌کند؟

وقتی شما شروع به مطالعه کتاب می‌کنید در مرحله اول سعی می‌کنید متوجه داستان شوید. در اینجا درک مطلب شما درگیر می‌شود. بهتر است فارغ از اینکه معنی کدامیک را میدانید سعی کنید با استفاده از مفهوم سایر جملات و کلمات مفهوم کلی را دریافت کنید. 

علاوه بر این، با ساختار گرامری جملات و لغات جدید نیز آشنا می‌شوید. ممکن است این قواعد را قبلا خوانده باشید اما در اینجا به طور کاربردی نحوه استفاده از آن ها را به طور عملی خواهید دید. شما با مطالعه هر کتاب در سطوح ابتدایی به طور کلی با حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ کلمه ، در سطوح متوسط بین ۱۲۰۰ تا ۲۳۰۰ کلمه و در سطح پیشرفته با حدود ۳۰۰۰ لغت جدید اشنا می‌شوید و از این طریق دایره لغات شما افزایش پیدا می‌کند. 

کتاب با فایل صوتی

اگر کتابی که مطالعه می‌کنید، فایل صوتی دارد، حتما از آن استفاده کنید. گوش دادن همزمان فایل صوتی در کنار دنبال کردن آن بر روی متن کتاب باعث آشنایی بیشتر شما با تلفظ کلمات و لهجه‌ها می‌شود. مهمتر از آن، مهارت لیسنینگ شماست. پیشنهاد می‌کنیم برای تقویت مهارت لیسنیگ خود، فایل صوتی کتاب را به طور جداگانه گوش کنید.
شما حتی می‌توانید بعد از اتمام مطالعه کتاب، برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی و در واقع اسپیکینگ خود، موضوع کلی داستان را برای دوست خود تعریف کنید. این کار به معنی بازخوانی مجدد متن نیست بلکه در واقع شما با جمله بندی‌های خود سعی در انتقال موضوع به دوست خود را دارید. اگر موضوع چالشی باشد، امکان بحث و تبادل نظر هم وجود خواهد داشت که می‌تواند یک تمرین عالی برای شما باشد.مروزه کتاب‌های داستانی متفاوتی وجود دارند اما برای یادگیری زبان انگلیسی کتاب های سطح‌بندی شده مناسب‌تر هستند. با انتخاب این کتاب‌ها شما میتوانید طبق رده‌بندی مجموعه پیش روید و اطمینان داشته باشید که کتاب‌ها بر اساس استاندارد یادگیری تنظیم شده‌اند.
نمونه‌هایی از مجموعه‌های معروف و پر‌فروش داستانی در زیر آورده شده‌است.

مجموعه oxford bookworms

مجموعه کتاب‌های oxford bookworms، مجموعه‌ای معتبر و پرطرفدار شامل ۷ سطح است که موسسه آکسفورد منتشر کرده‌است. این ۷ سطح شامل سطوح استارتر و بالاتر است، بنابراین همه افراد با همه سطوح می‌توانند از این مجموعه استفاده کنند.

مجموعهPenguin Readers 

این مجموعه نیز شامل ۷ سطح از مبتدی تا پیشرفته را شامل می‌شود. مجموعهPenguin Readers علاوه بر متن مکتوب، دارای فایل صوتی نیز می‌باشد. این کار باعث می‌شود علاوه بر درک مطلب و آشنایی با گرامر و لغات، لیسنینگ شما را نیز ارتقا یابد.

مجموعه Harcourt-Leveled Readers

این مجموعه از جمله مجموعه داستان‌های زبان انگلیسی است که همچون سایر مجموعه ها ۷ سطح را شامل می‌شود. مزیت این مجموعه این است که همه افراد با هر سطح زبان و هر رده سنی می‌توانند از ان استفاده کنند. هم چنین، داشتن تصاویر با کیفیت بالا از دیگر نقاط قوت است که جاذبه کتاب‌ها را افزایش داده‌است. این مجموعه به همراه فایل صوتی ضمیمه خود می‌تواند ترکیبی مفید برای ارتقای مهارت زبان انگلیسی شما باشد.

مجموعه Story Teller

این مجموعه یکی از مجموعه‌های مشهور در بین مجموعه‌های داستانی است. مجموعه Story Teller در دو بخش طراحی شده‌است. در این مجموعه اصطلاحات و عبارات کابردی استفاده شده‌است که می‌تواند در بهبود مهارت مکالمه شما تاثیر چشمگیری داشته‌باشد.

مجموعهCambridge English Readers

این مجموعه  توسط انتشارات کمبریج  منتشر و در ۷ سطح ارائه شده‌است. در انتهای هر بخش از این کتاب، تمرین‌هایی مطرح شده که پاسخ آنها در پایان کتاب آمده‌است. مجموعه حاضر تمرینی کابردی و موثر برای آمادگی و موفقیت در آزمون‌هایی نظیر PET ، KET ، FCE ، CAE می‌باشد.

مجموعه oxford read and discover

این سری داستانی شامل مجموعه‌ای متنوع از داستان‌های علمی است که موضوعاتی نظیر هنر، علوم اجتماعی و … را در بر‌میگیرد. این مطالب علاوه بر تقویت زبان انگلیسی شما، باعث افزایش اطلاعات عمومیتان هم خواهد‌شد.

درصورت نیاز به اطلاعات بیشتردراین زمینه می توانید ازطریق ایمیل

nazila_entezarii@yahoo.com 
danialschools@gmail.com

باما درتماس بوده و سوالات و مباحثی که دغدغه ذهنیتان هستند را مطرح نمایید تا درپست های بعدی به آنها بپردازیم.

اگر از این مقاله خوشتون اومده برای دوستانتون بفرستین.

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Telegram
Share on Whatsapp

نظر خودتون را پست کنید.